Rolki + ćwiczenia siłowe

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: Toudi » sob czerwca 14, 2014 11:54

panowie, co to jest mm? Kilka razy przewija się w tekście.
Pozdrawiam
Piotr

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: doc_strus » sob czerwca 14, 2014 12:23

Też się zastanawiam, może masa mięśni?

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: waluś » sob czerwca 14, 2014 2:42

Toudi pisze:panowie, co to jest mm? Kilka razy przewija się w tekście.
Takie cukierki tylko bez 's

szpilasty
Posty: 22
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 12:36
Moje rolki: Salomon DR85
Jeżdżę od: 02 sty 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: szpilasty » sob czerwca 14, 2014 6:50

No to ja też otwieram japę ze zdziwienia. Wydawało mi się, że ruch określoną partią ciała przyspieszy spalanie tłuszczyku w tym rejonie.
Ćwiczenia siłowe - czyli mało powtórzeń większe obciążenia? 15min wystarczy czy jednak trzeba więcej.? Jak by tak na rolkach spędzić 1-2 godzinki i do tego dołożyć odpowiednie ćwiczenia to efekt chyba byłby lepszy?

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: waluś » sob czerwca 14, 2014 8:55

Z tego co ja się orientuje to nie ma czegoś takiego jak spalanie tłuszczu w określonym rejonie. Tłuszcz chyba spala się symetrycznie z całego ciała. Pozatym żeby najefektywniej spalić tłuszcz to zalecany jest trening w tlenie powyżej 30 min. Niech mnie ktoś poprawi jak się mylę bo jestem raczej lajkonikiem w tym temacie. Z praktyki widać to po maratończykach jacy są chudzi bo ciągle biegają długo w tlenie.

szpilasty
Posty: 22
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 12:36
Moje rolki: Salomon DR85
Jeżdżę od: 02 sty 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: szpilasty » sob czerwca 14, 2014 9:24

No tak.... trening w tlenie??? To się na 'starość' odkształcę ;)

Chyba trzeba do wujka Google po radę...

2-4 razy w tygodniu po ok 2 godziny rolek od lutego i oponka jak była tak jest. Już nawet przestałem słodzić kawkę i herbatkę! :o
Jakiś postęp jest, ale do ideału daleko...

seb.roll
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: czw marca 27, 2014 11:23
Moje rolki: bont semi-race
Jeżdżę od: 15 paź 2013

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: seb.roll » sob czerwca 14, 2014 11:50

mm to mięśnie, skrót czesto używany w podręcznikach do fizjologii czy anatomii.
Co do ruszania określoną partią ciała to przecież nie ruszamy tłuszczem podskórnym tylko mięśniem znajdującym się pod nim. Mięsień nie zaopatruje się w składniki energetyczne z komórek tłuszczowych sąsiadujących obok ale bezpośrednio z krwiobiegu. Upraszczając to trochę, można powiedzieć, że brzuch prawdopodobnie nawet nie wie, że go ćwiczymy, a jeśli się kapnie, bo jest poruszany przez mięśnie to nawet nie wie które;)

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: Toudi » sob czerwca 14, 2014 11:56

seb.roll pisze:mm to mięśnie, skrót czesto używany w podręcznikach do fizjologii czy anatomii.
No O.K. ale co oznacza?

szpilasty pisze:2-4 razy w tygodniu po ok 2 godziny rolek od lutego i oponka jak była tak jest. Już nawet przestałem słodzić kawkę i herbatkę! :o
Jakiś postęp jest, ale do ideału daleko...
Z tego, co widzę, wielu tak ma i ja też. To dlatego, że jeździmy z wysokim pulsem. Ja np. trenuję w okolicach 80-85% max. a wtedy tłuszcz się tak bardzo nie spala, jak cukier.
Jakbyś jeździł powoli, to spalałbyś tłuszcz.
Tam gdzie trenuję jeżdżą 2 babki - świetnie jeżdżą ale nie mają inklinacji do ścigania, więc sobie jeżdżą ok 1 h z prędkością ok. 15 km/h i są obie szczuplutkie.
A ja jeżdżę d nich znacznie szybciej, też ok 1 h i nie jestem.
Chudłem, kiedy biegałem z pulsem w okolicach 65-70%
No ale to z siłowymi ćwiczeniami nie ma nic wspólnego.
Ostatnio zmieniony ndz czerwca 15, 2014 12:07 przez Toudi, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Piotr

seb.roll
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: czw marca 27, 2014 11:23
Moje rolki: bont semi-race
Jeżdżę od: 15 paź 2013

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: seb.roll » ndz czerwca 15, 2014 12:06

Zamiast pisać mięśnie z przyzwyczajenia piszę mm, zamiast adenozynotrójfosforan ATP, ACL więzadło krzyżowe przednie, kwas betahydoksymetylomasłowy to HMB, Hr max to tętno maksymalne, VO2max.....Jest mnóstwo skrótów dzięki którym szybciej można pisać. Postaram się rozwijać to bardziej w kolejnych postach.

Awatar użytkownika
cactus
Czterokółkowiec
Posty: 74
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 4:19
Moje rolki: Tempest
Jeżdżę od: 01 kwie 2007

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: cactus » ndz czerwca 15, 2014 8:47

Panowie brzuch się robi w kuchni a nie w siłowni ;)

seb.roll
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: czw marca 27, 2014 11:23
Moje rolki: bont semi-race
Jeżdżę od: 15 paź 2013

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: seb.roll » ndz czerwca 15, 2014 9:17

Jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej i tętna, to wokół tego narosło strasznie dużo mitów. Jeśli zależy komuś na redukcji to co powinien przede wszystkim zrobić? Najważniejsza sprawa to deficyt kaloryczny. Nie ma znaczenia czy trening będzie na 50 czy 90% Hr max czy może nie będzie go wcale. Jeśli konsekwentnie, codziennie w waszej diecie będzie brakowało tych powiedzmy 300kCal (uwzględniając wszelkie aktywności oczywiście) będziecie chudnąć. Wiadomo, że chcąc chronić mięśnie dieta musi być bogata w białko, a liczba posiłków większa ale nie ma takiej możliwości, jak czasem czytam czy słyszę od ludzi, że ktoś zdrowy przytył na diecie. Jeśli ktoś tak ma to pasuje dokładnie przyjżeć się diecie, a jeśli ta wyda się idealna przebadać m.in tarczycę.
Kolejna sprawa to spalanie tkanki tłuszczowej, a tętno. Prawdą jest, że im mniejsza intensywność wysiłku tym jego energetyka oparta jest bardziej na przemianach tłuszczowych. To jednak są tylko procenty które pasuje przeliczyć od faktycznego wysiłku. Jadąc godzinę na 90% zużyjemy nieporównywalnie więcej kalorii niż przy 50% gibaniu się. Już bezpośrednio spalimy prawdopodobniej więcej kalorii z tłuszczu ale to nie wszystko. Przy intensywnym wysiłku zużywamy duże ilości glikogenu mięśniowego i wątrobowego który potem organizm musi uzupełnić. Nadwyżka cukru jako rezerwa energetyczna zamiast zostać magazynowana w postaci tłuszczu trafia bezpośrednio do komórek mięśniowych i wątrobowych. Dodatkowo przez kilka godzin po intensywnym wysiłku mamy podkręcony metabolizm co w konsekwencji sprawia, że przez kilka godzin po takim treningu intebsywniej spalamy tkankę tłuszczową niż ktoś kto podszedł do tematu rekreacyjnie.

szpilasty
Posty: 22
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 12:36
Moje rolki: Salomon DR85
Jeżdżę od: 02 sty 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: szpilasty » ndz czerwca 15, 2014 9:58

Dzięki seb.rol - widzę, że wiedzę masz konkretną. Twoje uwagi o kulturystyce, są bardzo trafne.
To pewnie jakieś podstawy dla kogoś kto jest troszkę w temacie. Ja jestem zwykłym użytkownikiem rolek. Swój puls to tylko kilka razy mierzyłem przy okazji korzystania z maszyn - jajo-steper czy coś takiego ;)

Nie mam jakiejś nadwagi 179cm - 83kg jednak aby to utrzymać musze patrzeć co jem no i denerwuje mnie 'oponka'.
Rolki + ćwiczenia to na ten moment najlepsze remedium. :)

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: Pinnhead » ndz czerwca 15, 2014 10:47

70% kuchnia, 30% ćwiczenia - mniej więcej taki procentowo jest wpływ tego co robisz, na twoją oponkę. Chyba większość ćwiczących ludzi ma kaloryfer, tylko jest on przykryty warstwą tłuszczu. Jeśli będziesz trenować brzuszki to ten kaloryfer magicznie się nie pojawi, bo on już tam jakiś jest, trzeba go odsłonić za pomocą racjonalnego żywienia.

http://youtu.be/jyjuUHNwWD4?t=7s
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

szpilasty
Posty: 22
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 12:36
Moje rolki: Salomon DR85
Jeżdżę od: 02 sty 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: szpilasty » ndz czerwca 15, 2014 11:43

HA, HA! Słyszę tu i tam o Krzysztofie. On z tego żyje, że się o nim mówi a wygląd mu tylko pomoże. ;)

Wiadomo, że ćwiczenia siłowe na pewno nie zaszkodzą, teraz tylko jak je dobrać w kwestii rolek.
Jak wspomniałem wcześniej - temat rzeka.

Problem w tym, że większość kojarzy ćwiczenia na masę ze wiekszeniem masy ciała a nie masy mięśniowej.

Załóżmy - robię 4x20 pompek, nie jest to ćwiczenie na masę to co w domowych warunkach zrobić? Nogi na krzesło? Dzieciaka na plecy? Nie robić pompek?
Nic się nie przejmować i cieszyć, że w ogóle jestem w stanie tyle zrobić?

seb.roll
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: czw marca 27, 2014 11:23
Moje rolki: bont semi-race
Jeżdżę od: 15 paź 2013

Re: Rolki + ćwiczenia siłowe

Post autor: seb.roll » ndz czerwca 15, 2014 12:11

To naprawdę jest temat rzeka. Żaden aspekt treningu prosty nie jest, a siłowy ze względu na.. No właśnie samo wymienienie efektów jakie można dzięki niemu uzyskać jest dowodem na to, że nie da się ot tak po prostu machnąć kilku serii i liczyć po tym, że to nam pomoże. Zobaczcie na lekkoatletów. Przeróżne typy budowy, odmienny charakter wysiłku, a u większości z nich trening siłowy jest obecny przez cały rok.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”