Prędkość na rolkach fitness

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: dsu1 » sob października 19, 2013 10:59

Toudi pisze:Mam wrażenie, że bazą dyskusji nie jest różnica w poglądach, tylko w pojęciu, co jest lepszym, bardziej zaawansowanym, szybszym, i jeszcze różne przymiotniki sprzętem.
Dokładnie tak jak piszesz :D
bj43 pisze:Przy takim podejściu do tematu i braku trenera warto się wybrać na obóz rolkarski. Z tego co wiem, to jeden obóz, w COS Zakopane, organizuje Marek Mazur z Silesia Skating, a drugi, dla bardziej zaawansowanych, organizuje co jakiś czas na Sardyni Wojciech Hartung z Gdańska. Może są też organizowane i inne obozy, ale to koledzy pewnie podpowiedzą. Na takim obozie można się bardzo wiele nauczyć i skorygować błędy. Przydał by się też niski i sztywny but. Racemachine Rollerblade'a można obecnie dość tanio kupić. Polecam.
Taki obóz pewnie jest swietną sprawą - jednak trzeba stanąć na ziemię jestem osobą pracująca i to w systemie czterobrygadowym - mam wolny jeden weekend w miesiącu i kilka dni w srodku tyg. - pojeżdżę trochę, zainwestuje w sztywny but a taki obóz pozostaje jednak w strefie marzeń - co do wyboru niskiego buta mam zamiar do wiosny zebrać pewna pulę kaski tak żeby nie okazało się że finanse będą decydować o wyborze buta i wybrać się do Poznania na przymiarkę do Zico i do Plicha wybiorę najwygodniejszą parę butów - Poznań mam najbliżej - co do sklepu u Zico mam znajomego który kupil u Zico przez internet, chwali wybór - ja wybiorę się osobiscie po uskładaniu na kupkę trochę sianka :D

sstolper
Posty: 46
Rejestracja: wt lipca 05, 2011 8:55
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 01 maja 2011
Lokalizacja: Słupsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: sstolper » pn października 21, 2013 2:40

Przychylam się do kierunku kolegi bj43, że trening czyni mistrzem, jednak moje myślenie o nowym sprzęcie wynika np. z tego że możliwość regulacji szyny w Tempestach ma swoje granice, a te Schenkele wg. opisu "Buty posiadają aż 9 otworów do jej zamocowania, dzięki czemu już na samym starcie można prawidłowo ustawić szyny do swojej anatomii - 4 otwory na przodzie buta, 5 na tyle."

Mam dosyć bogatą galerię zdjęć z maratonu w Roller Cup Warszawa-Wilanów i zauważyłem, że część z zawodników tych "profesjonalnych" (piszę w cudzysłowu nie po to żeby kwestionować ich umiejętności ale dlatego żeby kolega bj43 nie popadł w koleją irytację :-)) ma na pierwszy rzut oka wręcz nienaturalnie ustawioną szynę, skierowaną do wewnątrz.

Ja w swoich Tempestach zdecydowałem się nawet powiększyć jeden otwór w szynie ale dało to ok 2 mm bo łepek śruby nie pozwala na dalsze przesunięcia a czuję, ze w tym zakresie jest jeszcze pewna potrzeba korekty. Efekt jest taki, że jak już toczę się na prawej nodze to następuje szybsze jej odejście na zewnątrz aniżeli przy analogicznym ruchu nogi lewej, ponieważ anatomia mojej prawej stopy przy danym ustawieniu szyny nie daje prowadzenia równoległego do kierunku jazdy - taka przynajmniej jest moja teoria :-).

W związku z tym pytanie jest takie, czy dalej tak jeździć, czy szukać bardziej pasującego sprzętu. Z pewnością przy danym sprzęcie jest dla mnie jeszcze spore pole do popisu nawet przy takim ustawieniu. Dodatkowo aktualny but jest troszkę za duży, jeżeli na prawdę mocno go nie zawiążę to mam luz w pięcie, w sensie takim że rusza się ona góra - dół.

Z jednej strony szkoda, a z drugiej chciałoby się już wypróbować coś nowego.
Z tego co czytałem na innych wątkach to można kupić same buty i wykorzystać szynę od Tempestów - to byłoby dobre rozwiązanie bo diametralnie obniża koszty.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: zico » pn października 21, 2013 2:52

Szyny masz z otworem do mocowania wzdłuż lub w poprzek.
But Rollerblade Tempest ma stałe mocowanie w jednym punkcie, a co za tym idzie lepiej dobrać szynę z mocowaniem w poprzek, o ile jest zachowane ułożenie 50/50 lub bardziej wystające przednie kółko.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: bj43 » pn października 21, 2013 3:31

Przy dobrze ustawionej szynie powinno się dać jechać na jednej nodze kilkadziesiąt metrów z możliwością korekty toru jazdy. Nogę wolną trzymamy z przodu, na osi jazdy. Oprócz przesuwania szyny można w skrajnych przypadkach zastosować kliny pomiędzy but a szynę.
Patrz wątek "Klinować czy nie klinować" - tutaj.
sstolper pisze:... Dodatkowo aktualny but jest troszkę za duży, jeżeli na prawdę mocno go nie zawiążę to mam luz w pięcie, w sensie takim że rusza się ona góra - dół...
Może to być efekt odpychania się "z palców", zamiast "z pięty".
Pozdrawiam.

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: dsu1 » pn października 28, 2013 9:07

Pytanie do Zico - czy mógłbyś ocenić możliwości (osiągi) danych zestawów np w skali od 1 do 10? Zacznę od tych których nie masz w sklepie a posiadam ja :
1 RB Igniter 100
2 http://www.zicoracing.com/pl/p/Powersli ... bkiej/1463
3 http://www.zicoracing.com/pl/p/Powersli ... bkiej/1462
4 http://www.zicoracing.com/pl/p/CadoMotu ... kiego/1225
5 http://www.zicoracing.com/pl/p/dMb-Rook ... anych/1161
6 http://www.zicoracing.com/pl/p/Rollerbl ... ma-XC/1334
7 http://www.zicoracing.com/pl/p/Schankel ... bkich/684B
Zakładam że przetestowałeś lub z racji swojego doświadczenia znasz możliwości danych zestawów. Interesuje mnie najbardziej możliwość osiągów but-szyna w danych zestawach. Oczywiście osiągi to indywidualna sprawa i nie można ich bezpośrednio przypisać dla każdego zawodnika bo dochodzi jeszcze element dopasowania buta i indywidualnego wytrenowania. Ale można przyjąć jakąś skalę potencjalnych możliwości ww zestawów dla np zawodnika X który jest początkującym wrotkarzem i zamierza doskonalić technikę i zwiększać osiągi - z góry dziękuję i pozdrawiam
ps : moje pytanie może wydawać się trochę nie na miejscu jeżeli chodzi o temat postu ale wydaje mi się że Twoja odpowiedź zobrazowała by skalę możliwości i porównanie rolek fitness i speed dla początkujących

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: zico » pn października 28, 2013 10:07

Niestety to nie jest łatwa sprawa, bo nikt nie wie jak dany but będzie mu leżeć na nodze.

Jeśli jednak wszystkie będą leżeć identycznie (a jest to nierealne) to:

- najlepiej przenosi siłę odepchnięcia Schankel Gigue, ponieważ jest najsztywniejszy, później CadoMotus Carbon i Rollerblade Tempest. Najmniej będzie przenosić siłę Igniter / R2 i R4 oraz dMb - bo to są najmiększe buty z całego zestawienia.

- najsztywniejszą szynę ma CadoMotus, później Schankel. Szyny CadoMotus są bardzo dobre, sztywne i mają niskie osadzenie. Świetne dla początkujących, ciężkich osób, idealne dla sprinterów (w wersji DualBox).

Więcej niestety nie można sklasyfikować, ponieważ jeszcze raz zaznaczam i będę się tego trzymać do końca życia: buty do wrotkarstwa szybkiego trzeba przymierzyć, wybrać jak najsztywniejsze, jak najlepiej obejmujące nasze stopy. To jest nasze zdrowie, a jeśli chcemy mieć osiągi - to muszą być sztywne i dopasowane. Nie ma innej opcji, prawda jest tylko jedna. Jak ktoś patrzy na oczy - to niech sobie kupi, może trafi w pasujące. A jak nie trafi - to wtedy będzie szukać i dopasowywać, bo w końcu się przekona... że nie trafił. Oczy to jedno, a rozsądek i fizyka to drugie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: dsu1 » wt października 29, 2013 1:03

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź - jestem dosć ciężką osobą bo wagę mam 89 kg przy 182 cm wzrostu (ale muszę się pochwalić że dzięki jeździe na rolkach od maja schudłem ok 10 kg a najwięcej z tego co schudłem to od lipca bo zacząłem trenować do maratonu :D ) ok rozumiem z odpowiedzi że przy mojej budowie i poziomie nauki lepsza będzie szyna codomodus, but to już indywidualna sprawa - ale moim celem są CodoModus, Schenkel Guide lub Blade . Czy między Guide a Blade jest bardzo duża różnica w transferze siły odepchnięcia i czy na moim poziomie odczuję różnice na kożysć Blade - różnica w cenie jest spora czy w osiągach również ? Oczywscie buty mam zamiar mierzyć na miejscu i jak dobrze pójdzie to jeszcze w tym roku :)

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: dsu1 » wt października 29, 2013 1:19

Co do pytania powyżej - oczywiscie zakładając że Blady będą pasowały.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: zico » wt października 29, 2013 6:31

Blade wykonany jest już z włókna węglowego (lżejszy) oraz ma lepsze materiały wykończeniowe, które też mogą się odbić na komforcie - większe ilości osób pasował Blade niż Gigue.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: dsu1 » wt października 29, 2013 4:54

Znalazłem kilka opinii na necie dotyczących Blade - wszystkie są pozytywne. Użytkownicy chwalą je właśnie za możliwości w osiągach i komfort szczególnie Ci którzy mają dość szeroką stopę, a taką właśnie posiadam. Bardzo mi się podobają te buty a w dodatku Schenkel ma fajną rozmiarówkę tzn w moim przypadku 44.5 - moja stopa przed rozgrzaniem ale w pozycji wrotkarskiej ma 284 a druga 286 mm co daje mi jeszcze minimalny luz. Bardzo bym chciał żeby te buty mi pasowały bo design jest po prostu kapitalny :D

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: dsu1 » ndz listopada 24, 2013 6:00

Witam - jestem już szczęśliwym posiadaczem zestawu Schankel Blade na szynie Litemax 3x110 1x100 - chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami ale w pierwszej kolejności wielkie podziękowania dla Zico za cierpliwość :D i pomoc w podjęciu decyzji co do szyny - siedzieliśmy u Zico 6 godzin na przymiarkach. Dla mnie wybór okazał się trafiony- na początku pierwsza jazda po sali i pozytywne zaskoczenie co do trzymania nogi, nawet nie ma co porównywać niskiego sztywnego buta do kapci typu Igniter, miałem obawy co do tego czy taki niski but zapewni mi stabilność ale obawy zostały rozwiane po dosłownie paru metrach jazdy. Nawiązując do tematu wątku chciałbym napisać o miarodajnym porównaniu uzyskanej prędkości na starych igniterach i nowym zestawie zakupionym 18 listopada u Zico -skorzystałem wczoraj z ładnej pogody i udałem się na swoje miejsce treningowe w celu zrobienia testu progu mleczanowego i przy okazji w ostatnich minutach tego testu postanowiłem przycisnąć na prostej o dług ok 300 m w celu porównania max prędkości uzyskiwanych tam wcześniej na modelu igniter 100

w bardzo dobrych warunkach na prostej 300 m mojego okrążenia igniter udało mi się rozpędzić do 31km/h - było cieplej większa przyczepność niż wczoraj
nowy zestaw pod koniec testu kiedy byłem już totalnie zakatowany udało mi się na tej samej prostej ostatniego okrążenia osiągnąć prędkość 36 km/h
nadmienię że na Bladach na każdym okrążeniu na końcu krótkiej prostej prędkości wahały się od 30 do 34 km/h a na igniterach naprawdę musiałem się spiąć zęby te 31km/h uzyskać . Dzień wcześniej też jeździłem tam na tym samym zestawie ale na kółkach 3x100 i 1x90 i max V jaką udało się rozwinąć na tej samej prostej to 34 km/h
Chciałbym jeszcze raz podziękować Zico za namówienie mnie na ten zestaw na tej konkretnie szynie ponieważ miałem spore wątpliwości czy poradzę sobie na na takich wielkich kółkach - Zico zapewniał mnie że przy mojej budowie, wzroście i wielkości stopy będzie to bardziej korzystny zestaw, wczorajsze i wcześniejsze testy potwierdziły tylko to o czym Zico mnie zapewniał. Ale żeby nie było za różowo a chciałbym być obiektywny podzielę się spostrzeżeniami co do wszystkich warunków jakie panują na mojej 900 metrowej pętli. Na tej pętli mam spore wzniesienie i w tym miejscu nowy zestaw wypadał nieco gorzej od poprzednika który był nieco niżej zawieszony i podjazdy pod górkę na tych kołach to mordęga - tam średnie prędkości wychodziły o 2-3km/h wolniej.
Ogólnie jestem bardzo zadowolony z zakupu i czuję jaki potencjał w porównaniu do starych rolek ma nowy zestaw - teraz tylko ode mnie i od tego jak ciężko będę pracował zależy czy wykorzystam cały potencjał jaki drzemie w nowym zestawie - pozdrawiam i namawiam do zakupu niskich sztywnych butów dla osób ktore chcą zwiększyć swoje osiągi a dopiero zaczynają swoją przygodę z wrotkarstwem szybkim ale zakup powinien odbyć sie z przymiarką i tylko pod okiem doświadczonych osób takich jak np. Zico :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”