Prędkość na rolkach fitness

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

sstolper
Posty: 46
Rejestracja: wt lipca 05, 2011 8:55
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 01 maja 2011
Lokalizacja: Słupsk

Prędkość na rolkach fitness

Post autor: sstolper » czw lipca 26, 2012 12:20

Proszę o podpowiedź czy prędkość średnia netto wynosząca troszkę ponad 21km/h na dystansie 20 km (podaję netto bo w tym są 4 odpoczynki do 1 min na otarcie czoła i parę łyków wody) to już jakieś osiągnięcie?

Mam rolki fitness, kółka 84 mm.
Moj wzrost to 184, waga 78 kg, wiek 38 lat.

Pytam m.in. bo znajduje na forum opowieści że na kółkach 72 można jechać 40 km/h po prostej, ja na swoich tylko 27 vmax z górki 33 km/h.

Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Ariel
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1124
Rejestracja: wt sierpnia 09, 2005 2:56
Moje rolki: 4x110 Powerslide TripleX C2
Jeżdżę od: 01 lip 2005
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: Ariel » czw lipca 26, 2012 12:37

sstolper pisze:to już jakieś osiągnięcie?
:?:
To zależy w jakich warunkach i w odniesieniu do czego.
Miłość wzrasta poprzez miłość

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: Toudi » czw lipca 26, 2012 12:47

Z taką prędkością treningu, jeśli utrzymałbyś tempo, skończyłbyś maraton w mniej niż 2 h, co jest na początek niezłym osiągnięciem. Ja przynajmniej tak bym uznał (ale mam niżej niz Ariel zawieszoną poprzeczkę).
Najprościej jest zapisać się na maraton albo pół w Gdańsku za miesiąc i się przekonać.
Jednak chyba nie prędkość w tym wszystkim jest najważniejsza a styl, technika. Jak nauczysz się jeździć dobrze, to prędkość sama przyjdzie.
Maksymalną prędkością na takim czy innym rozmiarze kólka bym się nie emocjonował, bo tu nie chodzi o sprint na 100 m, tylko o utrzymanie tego na dystansie.
Ostatnio zmieniony czw lipca 26, 2012 12:47 przez Toudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: Piotr B » czw lipca 26, 2012 12:47

spoko, masz jeszcze duże możliwości, jeszcze 7-8 lat lat temu o kółkach 100 mm mogliśmy poczytać w internecie a nawet zawodowcy stratowali na kółkach 84 mm. Wprawdzie na szynie 5x84 i krótkim bucie ale osiągi mieli naprawdę imponujące. Dla mnie nieosiągalne nawet na 110 mm.
A Maraton Sierpniowy'2011 ,,zawodnik" z Ukrainy jadać na zestawie fitnessowym ukończył w czasie ok 1:16:30.
Tak wiec ćwiczyć,ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć....

sstolper
Posty: 46
Rejestracja: wt lipca 05, 2011 8:55
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 01 maja 2011
Lokalizacja: Słupsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: sstolper » czw lipca 26, 2012 12:48

Ariel pisze:
sstolper pisze:to już jakieś osiągnięcie?
:?:
To zależy w jakich warunkach i w odniesieniu do czego.
Warunki:
- ścieżka asfaltowa w lesie o długości 2 km (wykonanie 10 długości),
- w jedną stronę bardzo lekko pod górkę i pod umiarkowany wietrzyk, w drugą stronę odwrotnie,
- na asfalcie trochę gałązek, kamyczków itp. sporadyczne potknięcia bez wywrotek,
- umiarkowany ruch czasami trzeba zwolnić żeby się minąć.

Chodzi mo o odniesienie oczywiście do najlepszych, którzy znależliby się w podobnych warunkach.
Chodzi mi o przepaść jaka dzieli mnie od takich zawodników - jaki jest margines poprawy.

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: Piotr B » czw lipca 26, 2012 1:18

musisz sam się przekonać startując w jakiś zawodach. Podobno najgorsze zawody są szybsze niż najlepszy trening

Awatar użytkownika
admiral
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 182
Rejestracja: pn maja 08, 2006 11:43
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: admiral » czw lipca 26, 2012 2:30

sstolper pisze: Chodzi mo o odniesienie oczywiście do najlepszych, którzy znależliby się w podobnych warunkach.
Chodzi mi o przepaść jaka dzieli mnie od takich zawodników - jaki jest margines poprawy.
Teraz bez zbędnej kurtuazji i ściemy... dzieli Cię bardzo głębooooooooooka przepaść 8)
Najlepsi pojechaliby co najmniej... 2 razy szybciej :!:

sstolper
Posty: 46
Rejestracja: wt lipca 05, 2011 8:55
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 01 maja 2011
Lokalizacja: Słupsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: sstolper » czw lipca 26, 2012 3:17

admiral pisze:
sstolper pisze: Chodzi mo o odniesienie oczywiście do najlepszych, którzy znależliby się w podobnych warunkach.
Chodzi mi o przepaść jaka dzieli mnie od takich zawodników - jaki jest margines poprawy.
Teraz bez zbędnej kurtuazji i ściemy... dzieli Cię bardzo głębooooooooooka przepaść 8)
Najlepsi pojechaliby co najmniej... 2 razy szybciej :!:

Dzięki za szczerość.
Międzyczasie wszedłem sobie na stronę wspomnianego maratonu sierpniowego i tam widać pole do walki o lepsze czasy.
przekładając własne wyniki z jazd treningowych gdzie przejeżdzam ok. 2,8 km w minutę to daje w maratonie czas 1:57:60 i miejsce ok. 290 na 360.
Oczywiście upraszczając, że 42 km przejadę tak jak 20.

Ile trzeba trenować, żeby przyśpieszyć postępy. Atualnie to co robię to chyba za mało. Są to 2, góra 3 wyjścia w tygodniu po ok 20 km tempem jak powyżej.
Poza tym 2 x w tygodniu basen.

Awatar użytkownika
K4M1L
Posty: 37
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 4:44
Moje rolki: Fusion 4
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: K4M1L » czw lipca 26, 2012 4:48

Aby robić postępy bardzo ważne jest (poza treningiem) branie udziału w zawodach. Jak ktoś już wcześniej napisał, w zawodach przekraczamy swoje codzienne możliwości (bariery) a to czyni nas zauważalnie mocniejszymi.

Po drugie, w rolkach (inaczej niż w przypadku biegania czy jazdy na rowerze) decydujące znaczenie ma technika, co podkreślają najlepsi na świecie. Chcesz być szybszy? Musisz poprawić technikę i tu też z pomocą przychodzą zawody, gdzie możesz podpatrzeć dobrych technicznie zawodników. A jeśli wolisz być samoukiem to masz sporo materiałów na youtube. Kamerka też bywa przydatna... no chyba, że wolisz jechać za lustrem :)
Kamil Chwedyna.
"Jedni marzą o sukcesie - inni wstają i na niego ciężko pracują."

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: waluś » czw lipca 26, 2012 5:05

Musisz też brać pod uwagę, że na zawodach zawodnicy jadą w pociągach co wcale nie jest takie łatwe na początku. Zawodnik którego jesteś w stanie nieznacznie przegonić jadąc solo, może Cię znacząco wyciąć jak będzie jechał w grupie podczas gdy Ty samotnie. Dlatego dobrze jest potrenować z innymi żeby się nauczyć takiej jazdy z grupą.

wasyl
Prześcigant 4x100mm
Posty: 321
Rejestracja: ndz czerwca 06, 2010 11:15
Moje rolki: Shankel Blade / Twister
Jeżdżę od: 02 sie 2009
Lokalizacja: Wrocek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: wasyl » czw lipca 26, 2012 10:31

Nauka jazdy w grupie jest naprawde przydatna rzeczy - i nauczysz sie tego tylko na zawodach

sstolper
Posty: 46
Rejestracja: wt lipca 05, 2011 8:55
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 01 maja 2011
Lokalizacja: Słupsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: sstolper » pt lipca 27, 2012 7:53

Dzięki za cenne wskazówki.

Zgadzam się, że rywalizacja to jest to. Wiem po sobie jak się płynie na basenie gdy na bocznym torze ktoś podejmuje walkę.
No właśnie odnosząc się do pływania, które jest sportem, moim zdaniem, o najwyższym współczynniku znaczenia techniki (woda jest ok 800 gęstrza od powietrza, i każdy niepotrzebny ruch lub błędne ułożenie ciała kończy się ogromnym oporem, a sprawność energetyczna najlepszego pływaka to 3% - ryby chyba 10%) - jak to jest w przypadku rolek? Piszecie, że technika ważniejsza jest niż w bieganiu, ok zgadzam się - rolki to swego rodzaju protezy :-) przedłużenie kończyn i tu trzeba do mózgu "wgrać" (poprzez treningi) dobry program współdziałania z tymi "protezami".

Z drugiej strony mam kolegę, zapalonego kolarza, który sporadycznie zakłada rolki i na sprintach widać u niego power w nogach i imponujące przyśpieszenie a technika jako taka.

Awatar użytkownika
K4M1L
Posty: 37
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 4:44
Moje rolki: Fusion 4
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: K4M1L » pt lipca 27, 2012 11:55

sstolper pisze:sprawność energetyczna najlepszego pływaka to 3% - ryby chyba 10%) - jak to jest w przypadku rolek?
Nie jestem specjalistą, ale na rolkach może być odwrotnie, znaczy się sprawność energetyczna rolkarza będzie wyższa niż sprawność energetyczna ryby.

A pisząc poważnie, to może i twój kolega-kolarz na krótką metę jest w stanie zatuszować braki w technice siłą w nogach. Jednak przejedź z nim na rolkach, powiedzmy z 20km, zobaczymy jak długo będzie w stanie zastąpić technikę siłą i kto komu będzie wtedy imponował :)
Kamil Chwedyna.
"Jedni marzą o sukcesie - inni wstają i na niego ciężko pracują."

Awatar użytkownika
admiral
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 182
Rejestracja: pn maja 08, 2006 11:43
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: admiral » pt lipca 27, 2012 3:42

K4M1L pisze: A pisząc poważnie, to może i twój kolega-kolarz na krótką metę jest w stanie zatuszować braki w technice siłą w nogach. Jednak przejedź z nim na rolkach, powiedzmy z 20km, zobaczymy jak długo będzie w stanie zastąpić technikę siłą i kto komu będzie wtedy imponował :)
Jeżeli jest to kolarz, a nie niedzielny rowerzysta to nawet przy gorszym poziomie techniki rolkarskiej...po tych 20 kilometrach kolega K4M1L będzie umierał, a kolega kolarzysta nadal będzie świeżutki jak szczypiorek... sprawdzone empirycznie 8)

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: Krzysztof » pt lipca 27, 2012 3:45

sstolper pisze: Dzięki za szczerość.
Międzyczasie wszedłem sobie na stronę wspomnianego maratonu sierpniowego i tam widać pole do walki o lepsze czasy.
przekładając własne wyniki z jazd treningowych gdzie przejeżdzam ok. 2,8 km w minutę to daje w maratonie czas 1:57:60 i miejsce ok. 290 na 360.
Oczywiście upraszczając, że 42 km przejadę tak jak 20..
Ale te 2,8km na minutę to jakiś chochlik komputerowo-klawiszowy (wtedy maraton robisz w ok. 15min !!!!!) raczej powinno być 2min48sek/km

2min/km to średnia 30km/h, a 3min/km to średnia 20km/h ------- +7sek/km to czas +5min na mecie na dystansie maratonu

Z mojego doświadczenia jazda na zawodach jest generalnie szybsza od jazdy swobodnej. Wynika to chociażby z faktu, że trasa jest zamknięta i przeznaczona dla zawodników poruszających się zgodnie do przodu i nie trzeba zwalniać z powodu przechodniów, psów na smyczy i dzieci bez smyczy oraz ogólnie z unoszących się w powietrzu emocji i adrenaliny.
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”