test wydolnościowy

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

test wydolnościowy

Post autor: pz34 » pt kwietnia 06, 2012 9:10

Zrobiłem sobie ostatnio testy wydolnościowe metodą pośrednią w oparciu o monogram Astranda (na pułap tlenowy i hr max). Tego typu metody nie są rzetelne. Po pierwsze dlatego, że jest to metoda pośrednia, po drugie, że test był wykonywany na rowerze, a nie na 2-metrowej bieżni w rolkach itp. Ciekaw jestem czy ktoś próbował zaadoptować tego typu testy dla naszej dyscypliny i jakie inne testy można by sobie samemu i za free wykonać.
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Re: test wydolnościowy

Post autor: Piotr B » pt kwietnia 06, 2012 9:30

to pochwal się swoją mocą i VOmax z trenażera!!!!

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: test wydolnościowy

Post autor: pz34 » pt kwietnia 06, 2012 9:39

Czy kolarz, który ma 5,5 vo2max da radę z nami na maratonie??!! W życiu!! Wiec po co to porównywać?! Wyszło mi 4,6vo2max
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: test wydolnościowy

Post autor: Marek » sob kwietnia 07, 2012 10:48

pz34 pisze:Czy kolarz, który ma 5,5 vo2max da radę z nami na maratonie??!! W życiu!! Wiec po co to porównywać?! Wyszło mi 4,6vo2max
co to za jednostki i o co w tym chodzi

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: test wydolnościowy

Post autor: Krzysztof » sob kwietnia 07, 2012 12:27

Marek pisze:
pz34 pisze:Czy kolarz, który ma 5,5 vo2max da radę z nami na maratonie??!! W życiu!! Wiec po co to porównywać?! Wyszło mi 4,6vo2max
co to za jednostki i o co w tym chodzi
Klubowe spotkanie.
Temat: Test wydolnościowy.
Miejsce: róg Towarowej i Magazynowej
Jednostki: 0.7l/40%
1l/40% nie wchodzi w grę - wozem będę.
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: test wydolnościowy

Post autor: pz34 » sob kwietnia 07, 2012 10:01

Marek pisze:
pz34 pisze:Czy kolarz, który ma 5,5 vo2max da radę z nami na maratonie??!! W życiu!! Wiec po co to porównywać?! Wyszło mi 4,6vo2max
co to za jednostki i o co w tym chodzi
Vo2max to jeden z podstawowych wskaźników wydolności organizmu. Oznacza on zdolność do absorbowania tlenu przez organizm. Im jest ten wskaźnik wyższy tym lepiej. Ma to bezpośredni wpływ na nasze wyniki sportowe. Tylko, że wydolność nie równa się prędkość, to raczej zdolność organizmu do wykonywania długotrwałego wysiłku. Badanie to kosztuje 50-60 zł. Polecam nabyć Fizjologię wysiłku i treningu fizycznego lub coś w ten deseń.
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: test wydolnościowy

Post autor: Marek » sob kwietnia 07, 2012 10:10

pz34 pisze:Czy kolarz, który ma 5,5 vo2max da radę z nami na maratonie??!! W życiu!! Wiec po co to porównywać?! Wyszło mi 4,6vo2max
o jakie porównanie chodzi 5,5 a 4,6

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: test wydolnościowy

Post autor: pz34 » ndz kwietnia 08, 2012 8:59

Marek pisze:
pz34 pisze:Czy kolarz, który ma 5,5 vo2max da radę z nami na maratonie??!! W życiu!! Wiec po co to porównywać?! Wyszło mi 4,6vo2max
o jakie porównanie chodzi 5,5 a 4,6

Chodzi o to, że test ten był wykonywany na rowerze stacjonarnym, a to wpływa ujemnie na jego rzetelność odnośnie zawodnika, który jeździ na rolkach bo we wrotkarstwie używa się innych partii mięśniowych, mięśnie pracują z inną kadencją itp. Czyli: ktoś kto ma dużą wydolność podczas próby na rowerku nie będzie miał takich samych wyników na rolkach. Piotr zapytał się o mój wynik to mu napisałem ale trudno tym mierzyć nasze możliwości we wrotkarstwie.

Zaletą takich testów może być samo porównanie wyników takich badań robionych np. co 3 m-ce w celu oceny ogólnej wydolności tlenowej, postępów treningowych czy np. oznak przetrenowania.
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
Andrzej
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1724
Rejestracja: pn marca 15, 2004 10:26
Moje rolki: Szybsze ode mnie
Lokalizacja: Poznań

Re: test wydolnościowy

Post autor: Andrzej » śr kwietnia 18, 2012 3:11

Krzysztof pisze:
Marek pisze:
pz34 pisze:Czy kolarz, który ma 5,5 vo2max da radę z nami na maratonie??!! W życiu!! Wiec po co to porównywać?! Wyszło mi 4,6vo2max
co to za jednostki i o co w tym chodzi
Klubowe spotkanie.
Temat: Test wydolnościowy.
Miejsce: róg Towarowej i Magazynowej
Jednostki: 0.7l/40%
1l/40% nie wchodzi w grę - wozem będę.
Jeśli próba okaże się nie być miarodajną... to czy podskoczymy jeszcze wtedy do żabki, lub krokodylka na rynku w pięknej uzdrowiskowej miejscowości... :?:

grzegorzp
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 111
Rejestracja: śr listopada 09, 2005 1:09
Moje rolki: staram się opanować
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: test wydolnościowy

Post autor: grzegorzp » czw kwietnia 19, 2012 11:53

Andrzej pisze: Klubowe spotkanie.
Temat: Test wydolnościowy.
Miejsce: róg Towarowej i Magazynowej
Jednostki: 0.7l/40%
1l/40% nie wchodzi w grę - wozem będę.
Jeśli próba okaże się nie być miarodajną... to czy podskoczymy jeszcze wtedy do żabki, lub krokodylka na rynku w pięknej uzdrowiskowej miejscowości... :?:[/quote]


To zależy gdzie będzie bliżej.
W sytuacjach naprawdę wyjątkowych jest jeszcze ORLEN.
-----------------------------
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: test wydolnościowy

Post autor: Marek » czw kwietnia 19, 2012 8:31

grzegorzp pisze:
Andrzej pisze: Klubowe spotkanie.
Temat: Test wydolnościowy.
Miejsce: róg Towarowej i Magazynowej
Jednostki: 0.7l/40%
1l/40% nie wchodzi w grę - wozem będę.
Jeśli próba okaże się nie być miarodajną... to czy podskoczymy jeszcze wtedy do żabki, lub krokodylka na rynku w pięknej uzdrowiskowej miejscowości... :?:


oznaczenie 5,5 to chyba piwo albo wydolność ślimaka

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: test wydolnościowy

Post autor: pz34 » pt kwietnia 20, 2012 11:00

wczoraj pękło w sumie 3x5,5 % na głowę, ale to jeszcze nie max możliwości
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
amd
Czterokółkowiec
Posty: 55
Rejestracja: ndz sierpnia 12, 2012 12:08
Moje rolki: rollerblade
Jeżdżę od: 02 cze 2012
Lokalizacja: Szczecin

Re: test wydolnościowy

Post autor: amd » pn października 29, 2012 6:15

No wlasnie... jak to jest z ta wydolnoscia... czy w kazdym wieku mozna ja zaczac poprawiac bez szkody, czy moze niesie to za soba same plusy?
Okolo 2 miesiacy temu zapisalam corki na basen na nauke plywania. Z mlodsza plywalam bo mala jeszcze, a starsza miala sama plywac juz w grupie na duzym basenie. A ze byla o mlodsza zazdrosna, wiec mnie zmotywowala i wzielam sobie lekcje plywania z trenerem, na torze obok niej. Wydawalo mi sie ze plywam niezle, ale w kraulu bylam kiepska. Wiec zajecia opieraja sie na szlifowaniu naprzemiennie grzbietu i kraula. Po kilku 45 min treningach stwierdzilam, ze jesli chodzi o kondycje to jestem cienka jak barszcz, mimo tak duzej ilosci treningow. Uslyszalam, ze trzeba bedzie popracowac nad moja wydolnoscia :?
Wrocilam do domu i zaczelam czytac na ten temat. Stwierdzilam, ze najlepszym rozwiazaniem bedzie rozpoczecie biegania... cos czego nigdy nie lubilam... i nie umialam. Kupilam pulsometr Beurer, pewnie zadna jakas rewelacja, ale na razie jak na moje potrzeby i tyle co ogarniam temat to i tak jest ok. No i zaczelam biegac. 4 razy w tyg bieganie po 30 minut (oczywiscie zaczynalam od 2 min bieg 3 marsz i tak dalej co tydzien wiecej, teraz mam 24 bieg na 6 marszu oczywiscie odpowiednio podzielone. Na razie sie zatrzymalam i inaczej nie daje rady. Po prostu moj organizm nie wytrzymuje ciaglego biegu 30 minutowego biegu. Do tego jeden raz w tygodniu plywanie przez 45 minut. Czyli w tygodniu mam 2 dni przerwy.
Czy macie pomysl na poprawe wydolnosci?
Na razie ze wzgledu na warunki pogodowe jazda na rolkach odlozona.
Pozdrawiam
Ania

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: test wydolnościowy

Post autor: zico » pn października 29, 2012 6:21

Nie wytrzymujesz dłuższego biegu, ponieważ wchodzisz w próg beztlenowy, czyli dostajesz zadyszki. Twój organizm musi zwolnić, zatrzymać się, żeby się "odkwasić" i móc wykonać dalszy bieg. Co musisz zrobić? Biec wolniej, dreptać. Na początku. Po miesiącu, dwóch będzie lepiej.

Jeśli chcesz dokładnie ustalić tętno, w którym masz biegać - no to teścik wydolnościowy, najlepsze rozwiązanie. Może w jakimś klubie fitness będą mieć przyrządy.
Jeśli nie ma możliwości zrobienia testu, to biegaj z taką prędkością, żeby JESZCZE MÓC prowadzić rozmowę bez łapania dodatkowego tlenu. I nie za wolno, dlatego napisałem JESZCZE MÓC rozmawiać. To jest tzw. kontrola oddechu i jesteś +/- w progu mieszanym, czyli Twój pobór tlenu jest od razu wykorzystywany do oddania energii. Dodatkowo próg mieszany poprawia Twoją wydolność.
Gdy masz zadyszkę, to potrzebujesz więcej tlenu, niż mogłaś oddać energii - to już masz trening pogrzebany. Za szybko.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
amd
Czterokółkowiec
Posty: 55
Rejestracja: ndz sierpnia 12, 2012 12:08
Moje rolki: rollerblade
Jeżdżę od: 02 cze 2012
Lokalizacja: Szczecin

Re: test wydolnościowy

Post autor: amd » pn października 29, 2012 7:03

No wlasnie ta chol..a zadyszka... czuje sie jakby mi tchu brakowalo chwilami.
zico pisze: Jeśli chcesz dokładnie ustalić tętno, w którym masz biegać - no to teścik wydolnościowy, najlepsze rozwiązanie. Może w jakimś klubie fitness będą mieć przyrządy..
Chyba sie za tym rozgladne, bo jak biegam to tetno mam miedzy 170-184, przy marszu spada do ok 150, z tego co czytalam, dopiero ten test wykaze jakie tetno jest dla mnie odpowiednie.
Nie rozumiem tylko dlaczego jak jezdzilam z pulsometrem na rolkach i mialam tetno ok 175 przy szybkiej jezdzie, to nie mialam tej zadyszki?
Pozdrawiam
Ania

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”