HR MAX - trening z monitorem

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Woodstock
Posty: 13
Rejestracja: śr września 07, 2005 9:53
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

HR MAX - trening z monitorem

Post autor: Woodstock » pt października 14, 2005 11:53

Witam


Jeżdżę na rolkach rekreacyjnie 3-4 razy w tygodniu. mniej więcej 3-5 kółek na Malcie i najczęściej zabieram ze sobą monitor pracy serca (jeden z prostszych modeli POLAR-a). POLAR automatycznie ustawia wartość HR MAX na podstawie wzoru 220 – wiek, strefy w Polarze mam ustawione na poziomie 65% - 85% (mniej więcej tak jak to jest napisane w instrukcji monitora). Co może być powodem tego, że bardzo szybko uzyskuje wartość tętna rzędu 80% - 85% HR MAX, a jadąc pod wiatr albo pod górkę znacznie przekraczam górny limit i nie robi to na mnie większego wrażenia, tzn. czuję się dobrze nie mam zadyszki nie mam zakwasów. Można powiedzieć, że trening z monitorem pracy serca mnie ogranicza wydaje mi się, że mógłbym jechać znacznie szybciej a monitor sygnalizuje przekroczenie limitu

Czy jest możliwe że moje tętno maksymalne jest znacznie wyższe od wartości wyznaczonej z wzoru 220-wiek?

Mam pytanie gdzie w Poznaniu można zrobić sobie test, który wyznaczy maksymalną wartość tętna i ewentualnie ile taki test kosztuje?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Post autor: MirekCz » sob października 15, 2005 1:02

A jakie maksymalne HR uzyskujesz? (jak jestes zdrowy.. przy przeziebieniu/temperaturze HRmax jest o kilka-kilkanascie ud/min wyzsze)

Biegacze mierza HRmax poprzez zrobienie testu.. nie pamietam jak sie nazywa, test Coriona chyba czy cos takiego.

Polega mniejwiecej na tym, ze po rozgrzewcze biegna 1500m z finiszem... maksymalne tetno zmierzone to HRmax... najlepiej test powtorzyc przynajmniej kilka razy.


Po sobie wiem, ze np, HRmax mam ok. 190, ale jak jestem chory to spokojnie dochodze do 195...

A co do twojego pulsu, to HRmax jest wysoce zalezne od czlowieka i mozesz miec inne o kilkanascie ud/min niz okresla wzor 220-wiek. Jezeli jezdzisz dlugo z pulsometrem to napewno wiesz jaki jest najwyzszy wynik jaki uzyskujesz przy "ekstremalnym" wysilku... ten puls wez jako HRmax.

Jednak jest jedna prawda.. wiekszosc ludzi (zreszta ja tez tak robilem na poczatku) uwaza, ze do dobrego treningu trzeba sie maksymalnie zmeczyc. To NIE jest prawda. Trenujac np. kondycje jezdzisz w zakresie typu 70%, co dla mnie oznacza puls ok.140ud/min... a to jest wolna, b.rekreacyjna jazda... dobra jazda zaczyna sie dopiero od przekrocznia 160ud/min - a to jest 84% mojego HRmax. Podczas maratonu sredni puls mialem ostatnio 172 - 90,5%.

Jeżeli chcesz zobaczyć twoje postępy w treningu to najlatwiej do tego użyc tętna spoczynkowego. Jeżeli powoli spada, to jestes na dobrej drodze. Jeżeli nagle wzrośnie, to prawdopodobnie jesteś chory lub przemęczony i musisz wypocząć.

Co do badan, specjalistyczne badania lekarskie sa potrzebne... nie wiem niestety gdzie w Poznaniu mozna je wykonac... jak dobrze kojarze to test byl w granicach 50-100zl. Przeszukac mozesz forum bieganie.pl i/lub biegajznami.pl - tam ten temat byl poruszany wielokrotnie.
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » sob października 15, 2005 11:02

Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Woodstock
Posty: 13
Rejestracja: śr września 07, 2005 9:53
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Woodstock » sob października 15, 2005 1:08

Dziekuje za informację.

Rozumiem, że nie powinienem sie przejmowac chwilowym przekroczeniem 85% HR w moim przypadku jest to wartość około 162.
Chwilowo HR dochodzi do 90% w moim przypadku to 169 uderzeń - HR MAX wyliczone z wzoru to 188.
Podobnie jak w Twoim przypadku utrzymanie 70% HR MAX to bardzo rekracyjna jazda i do tego płaski teren bez wiatru.
Jeżeli jestem wypoczęty i dobrze sie czuję to moje tętno spoczynkowe jest troche ponizej 60 uderzeń na minute. Zauwazyłem też, że jeżeli regularnie trenuję to tętno spoczynkowe mam niższe, zimą kiedy mniej się ruszam jest ono nawet o 10 uderzeń na minute wyższe.
Jeszcze jedno pytanie: czy ma jakiś sens ustawienie w monitorze wyzszej wartości HR MAX np. na pozioie 88%? pikanie monitora w czasie jazdy jest dla mnie troche denerwujace

Awatar użytkownika
PiciuM
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 222
Rejestracja: pt października 01, 2004 11:42
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: PiciuM » sob października 15, 2005 1:55

Krotko i zwiezle...
...to co podaja w instrukcji Polara (wg. mnie :!: ) dotyczy ludzi zdrowych ale nie wytrenowanych. Jak jezdzisz pare razy w tygodniu po minimum 3 okrazenie to te wzory nie maja zastosowania.


BTW
Wg. Polara moje tetno maksymalne wynosi 192.
A zycie inaczej pokazuje, moje srednie z maratonu berlinskiego to 186.
Teoretycznie powinienem byc kompletnie zakwaszony, a nie mialem zadnych problemow z poruszaniem sie :)
Pozdrawiam

PiciuM
SlowSpeedSkater
Sponsorowany przez Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjnych "PIMAN"

Awatar użytkownika
PawelS
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 165
Rejestracja: pt maja 13, 2005 9:17
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawelS » ndz października 16, 2005 9:13

Wzór na tętno maksymalne jest tylko pewnym przybliżeniem wartości tętna, jaką osoba w danym wieku może bezpiecznie osiągnąć. Nie jest to największa częstotliwość pracy serca, bo niby dlaczego miałaby zależeć tylko od wieku? Wartość HR max stosowana jest w różnych testach medycznych, np. teście wysiłkowym jako wartość tętna, po osiągnięciu której kończy się test. Generalnie, nie wdając się zbytnio w zagadnienie przewodzenia bodźców w mięśniu sercowym, chodzi o to, że przy zbyt dużej częstości pracy serca zwiększa się ryzyko wystąpienia migotania komór, co praktycznie oznacza nagły zgon. Dlatego wyliczona ze wzoru 220 - wiek wartość HR max ma znaczenie tylko orientacyjne. Przy maksymalnym wysiłku, na zawodach, zdarza się tę wartość przekraczać, ale na treningu raczej nie należy tego robić. W moim przypadku tętno spoczynkowe wynosi 48-50, średnie tętno podczas zawodów na 10 km (biegiem), czyli wysiłku na maksa od startu do mety wynosi 170-172 (i jest utrzymywane przez 90% czasu), a maksymalne czasem sięga 180-182 (czyli ok. 10 powyżej mojego HR max). Nie należy jednak brać maksymalnej zmierzonej wartości zbyt poważnie, gdyż może być to pomiar jednorazowy, spowodowany np. wystąpieniem skurczu dodatkowego, co zdarza się u całkiem zdrowych ludzi, lub błędem pomiaru (złapaniem sygnału drugiego monitora). Jeżeli natomiast taka wartość utrzymuje się na wyświetlaczu przez dłuższy czas, to może być sygnał, że trzeba trochę odpuścić. Ja wyłączam sygnał dźwiekowy w swoim monitorze i po prostu co pewien czas kontroluję odczyt, ale nigdy nie widziałem wartosci powyzej 175. W Berlinie na rolkach miałem średnie tętno 143, a grzałem ile fabryka dała! Następnego dnia w biegu miałem średnią 164, a wcale się nie przemęczałem, tempo miałem raczej treningowe. Po prostu inny rodzaj wysiłku.

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Post autor: Piotr B » wt maja 02, 2006 9:27

Cześć,

jestem po pierwszych jazdach z pulsometrem. Wg. Waszych postów ustaliłem HRmax na 182 (a maksymalne wskazanie wynosiło 158), oraz progi treningowe (średnie wskazania pulsometru po treningach wynosiło 133, 136, 139). Puls spoczynkowy - ok. 45
Moje pytanie:
Czy aby poprawić swoją prędkość należy trenować w zakresie 70-80% HRmax?
Jak to się dzieje że moi koledzy z forum osiągają HRmax nawet w granicach 190. Gdy ja podjeżdzając nawet pod wielką górę nie dochodzę do 160?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”