punkty kluczowe

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

punkty kluczowe

Post autor: Janusz » pn maja 12, 2008 10:44

No to już wiem(y) (dzięki powerhouski), że podstawą dobrej techniki jest ustawienie w jednej linii punktów kluczowych ( w uproszczeniu płaszczyzna koła-kolano-biodro-ramię). Ktoś ostatnio tutaj cytował znanego zawodnika, który pisał, że zawsze zwraca uwagę na na utrzymanie linii stopa-kolano-nos. No właśnie: nos czy ramię? Łatwiejsze wydaje się utrzymanie w linii wzroku kolana i stopy, niż 'celowanie' linią stopa-kolano w ramię.

Jakie macie sposoby, żeby bez pomocy trenera weryfikować poprawność takiego ustawienia? Czy utrzymywanie w linii wzroku kolana i stopy wystarczy?

(nic nie przypałałem)

Janusz

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: punkty kluczowe

Post autor: Toudi » pn maja 12, 2008 11:26

Ja tam nie wiem, ale po mojemu, to płaszczyzna koła-kolano-biodro-ramię wskazuje prawidłową postawę w płaszczyźnie prostopadłej do płozy a linia nos-kolano-palce stopy mówi o pozycji przód- tył. Pilnowanie tej linii ma na celu upewnienie się, że jedziesz bardziej na palcach czy na piętach.
Zdaje mi się, że to generalna raguła ale na pewno u mnie tak, jest: jeżeli jestem pochylony zanadto do przodu, to zdaje mi się, że odpycham sie bardziej z palców niż z pięty.
Doświadczeni zawodnicy przypominają o odpychaniu sie z pięty ale w moim przypadku nie sposób odpychac sie z pięty, będąc pochylonym do przodu.

Może ktoś z doswiadczonych jeźdźców zechce skorygować czy uzupełnić?
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: punkty kluczowe

Post autor: Janusz » pn maja 12, 2008 11:34

Ciekawa intepretacja z tymi liniami, nie myślałem tak o tym. :idea:
Co do pięty zaś, to nie raz i nie dwa słyszałem, że odpychać się należy całą stopą. :?:

dzięki Toudi :browar:

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: punkty kluczowe

Post autor: Toudi » pn maja 12, 2008 11:39

No wiadomo, że całą ale jednak jakoś tak samo się dzieje, że przechylam się do przodu (młode lata w hokejówkach?) a wtedy jednak większą siłę przykładam na palce. To widać po zużyciu kół.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
palmer
Posty: 31
Rejestracja: wt kwietnia 29, 2008 9:38
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: punkty kluczowe

Post autor: palmer » czw maja 15, 2008 1:12

Mam może głupie i wydumane, ale mimo wszystkie pytanie, znalazłem ostatnio taki film instruktażowy:

http://pl.youtube.com/watch?v=mBteUBt2vo8&NR=1

w którym bardzo mocno przy zwykłym odepchnięciu podkreślona jest praca bioder. Rozumiem, że przesadzona w celach instruktażowych, ale i tak niezwykła jest dla mnie ta koncepcja „chyjbotania się” (przepraszam za wtrącenie z kabaretu MUMIO). Do tej pory specjalnie nie koncentrowałem się na pracy bioder przy zwykłym odepchnięciu, szczególnie w kontekście tego filmu:

http://pl.youtube.com/watch?v=BpDztV9btSI

na którym nie widzę specjalnie łamania postawy w biodrach, a Pan Derek Parra podkreśla przede wszystkim bezwzględne utrzymanie w pionie i usztywnienie nogi podporowej (w tym przypadku całość ćwiczenia na slidebordzie - co właściwie nie ma znaczenia w obszarze istoty pytania, które zaraz sformułuję).
Formułuje pytanie: Gdzie leży prawda? Ma być ruch z biodra w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku jazdy czy nie ma być ? A może te filmiki się nie wykluczają tylko ja tego nie widzę (intuicyjnie bardziej wierzę panu Derekowi Parra, z którego twarzy i kształtu nóg promienieje doświadczenie, ale chciałbym poznać opinię kogoś zaawansowanego).
And it is in the humble opinion of this narrator that this is not just "Something That Happened." This cannot be "One of Those Things...”

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: punkty kluczowe

Post autor: Janusz » pt maja 16, 2008 9:17

Czyżby bardziej doświadczeni wrotkarze-forumowicze osiągali swoje sukcesy w sposób nieświadomy? :shock:

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: punkty kluczowe

Post autor: Toudi » sob maja 17, 2008 11:32

Ciekawy film. Ten drugi.
Teraz rozumiem, niechęć czołówki naszych rolkarzy do wypowiadania się w tym wątku.
Też nie jestem pewien, czy chciałbym chwalić się przed kamerą wizualizacjami pracy własnych bioder.
Nie ma co, ta krótka chwila LPR u władzy pozostawiła swoje piętno nawet na wrotkarstwie. :roll:
Pozdrawiam
Piotr

krzysztof_plich
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 174
Rejestracja: pn marca 17, 2008 10:29
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: punkty kluczowe

Post autor: krzysztof_plich » sob maja 17, 2008 11:50

palmer pisze:Mam może głupie i wydumane, ale mimo wszystkie pytanie, znalazłem ostatnio taki film instruktażowy:

http://pl.youtube.com/watch?v=mBteUBt2vo8&NR=1

w którym bardzo mocno przy zwykłym odepchnięciu podkreślona jest praca bioder. Rozumiem, że przesadzona w celach instruktażowych, ale i tak niezwykła jest dla mnie ta koncepcja „chyjbotania się” (przepraszam za wtrącenie z kabaretu MUMIO). Do tej pory specjalnie nie koncentrowałem się na pracy bioder przy zwykłym odepchnięciu, szczególnie w kontekście tego filmu:
siema, ja raczej nie trenuje techniki, ani nie robie żadnych specjalistycznych ćwiczeń, ale na tym pierwszym filmiku widać jak by to była jazda na łyżwach ale trenowana na wrotkach :roll: sam nie wiem :roll: nigdy nie jeździłem na łyżwach 8) może niech wypowie się jakiś łyżwiarz :wink: pozdro
Impreza na rolkach - http://marathon.poznan.pl/

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: punkty kluczowe

Post autor: Janusz » ndz maja 18, 2008 1:58

Hmmm, jeśli prawidłowy byłby taki 'wypad' biodrem, to byłoby to 'zerwanie' linii punktów kluczowych. No bo do którego momentu w odepchnięciu obowiązuje utrzymanie linii punktów kluczowych? Jakoś z mojej małej praktyki ciężko wyczuc, który styl jest efektywniejszy lub bardziej poprawny.....

hilfe, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie....
Nawet pomocne byłoby, gdyby ktoś podzielił się domyśleniami.

kmieto7

Re: punkty kluczowe

Post autor: kmieto7 » ndz maja 18, 2008 11:17

krzysztof_plich pisze:
palmer pisze:Mam może głupie i wydumane, ale mimo wszystkie pytanie, znalazłem ostatnio taki film instruktażowy:

http://pl.youtube.com/watch?v=mBteUBt2vo8&NR=1

w którym bardzo mocno przy zwykłym odepchnięciu podkreślona jest praca bioder. Rozumiem, że przesadzona w celach instruktażowych, ale i tak niezwykła jest dla mnie ta koncepcja „chyjbotania się” (przepraszam za wtrącenie z kabaretu MUMIO). Do tej pory specjalnie nie koncentrowałem się na pracy bioder przy zwykłym odepchnięciu, szczególnie w kontekście tego filmu:
siema, ja raczej nie trenuje techniki, ani nie robie żadnych specjalistycznych ćwiczeń, ale na tym pierwszym filmiku widać jak by to była jazda na łyżwach ale trenowana na wrotkach :roll: sam nie wiem :roll: nigdy nie jeździłem na łyżwach 8) może niech wypowie się jakiś łyżwiarz :wink: pozdro
..zdecydowanie są to łyżwiarze szybcy jadący na rolkach :lol:

krzysztof_plich
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 174
Rejestracja: pn marca 17, 2008 10:29
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: punkty kluczowe

Post autor: krzysztof_plich » ndz maja 18, 2008 12:13

teraz dopiero zwróciłem uwagę na nazwę "Classic Push" i wszystko jasne nie warto się uczyć tego odepchnięcia :lol: to dobre dla łyżwiarzy :wink: pozdro
Impreza na rolkach - http://marathon.poznan.pl/

slaweks

Re: punkty kluczowe

Post autor: slaweks » ndz maja 18, 2008 3:41

A czy prawidłowe opanowanie techniki Classic Push nie stanowi dobrej bazy do późniejszej nauki techniki Double Push?
A może wręcz obowiązkowo przed nauką Double Push, należy wcześniej opakować klasyczne odepchnięcie?
Nawet na rolkach klasyczne odepchnięcie może się przecież przydać, więc warto je opanować, np. kto z Was używał podwójnego odepchnięcia w czasie przejazdu przez rynek w Krakowie? Dobrze, aby w tej sprawie wypowiedział się ktoś, kto ma doświadczenie zarówno w łyżwiarstwie, jak i we wrotkarstwie.

Pozdrawiam
Sławek

Awatar użytkownika
palmer
Posty: 31
Rejestracja: wt kwietnia 29, 2008 9:38
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: punkty kluczowe

Post autor: palmer » ndz maja 18, 2008 4:29

kmieto7 pisze: ..zdecydowanie są to łyżwiarze szybcy jadący na rolkach :lol:
no właśnie pachniało to jakąś bzdurą, obserwowałem swoje odepchnięcie ostatnie dwa dni i za nic nie pasowało mi takie gibanie, może to i jest dobre do jazdy po podziemnych parkingach w mdłym świetle neonówek, ale nie dla porządnych rolkarzy nad morzem :wink:
Ostatnio zmieniony ndz maja 18, 2008 4:32 przez palmer, łącznie zmieniany 1 raz.
And it is in the humble opinion of this narrator that this is not just "Something That Happened." This cannot be "One of Those Things...”

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: punkty kluczowe

Post autor: zico » ndz maja 18, 2008 4:32

slaweks pisze:A czy prawidłowe opanowanie techniki Classic Push nie stanowi dobrej bazy do późniejszej nauki techniki Double Push?
A może wręcz obowiązkowo przed nauką Double Push, należy wcześniej opakować klasyczne odepchnięcie?
Pozdrawiam
Sławek
I to najlepiej klasycznego nauczyć się perfekcyjnie. Dopiero później DP. Nieraz widać na zawodach jak klasyczne pchnięcia deklasują słabe albo w ogóle albo prawie DP.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Re: punkty kluczowe

Post autor: WFH » ndz maja 18, 2008 6:33

krzysztof_plich pisze:teraz dopiero zwróciłem uwagę na nazwę "Classic Push" i wszystko jasne nie warto się uczyć tego odepchnięcia :lol: to dobre dla łyżwiarzy :wink: pozdro
klasyczne odepchnięcie to podstawa także w jeździe na rolkach, tym bardziej, że w całym cyklu DP, dzięki temu pierwszemu odepchnięciu zyskujemy aż do 90% prędkości. Bardzo słusznie zauważył to Sławek.
Ja się nie znam ani na rolkach ani na łyżwach, ale lubię się mądrzyć :twisted:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”