Jazda za kimś

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
młodziak
Starszy Statystyk
Posty: 92
Rejestracja: śr kwietnia 06, 2005 5:53
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Jazda za kimś

Post autor: młodziak » pn sierpnia 15, 2005 6:41

Jak się nazywa fachowo (czytaj w żargonie) nazwa tuż za innym rolkarzem? Jazda na plecach? :D
SpeedSkating as a part of Adventure Racing

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw sierpnia 18, 2005 5:39

Drafting. U nas mówi się "wożenie się", niekoniecznie z dobrym tonem ;)

Drafting
Wożenie
Siedzi mu na plecach
Usiadł mu na plecach
Plecaczek

I podobne ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
młodziak
Starszy Statystyk
Posty: 92
Rejestracja: śr kwietnia 06, 2005 5:53
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: młodziak » czw sierpnia 18, 2005 7:57

Drafting to chyba taki międzynarodowy standard dla wszystkich dyscyplin :D

Dzięki Zico za pomoc!
SpeedSkating as a part of Adventure Racing

trifilip
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2012 11:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Jazda za kimś

Post autor: trifilip » czw maja 10, 2012 11:12

Chciałem się dowiedzieć czy drafting jest dozwolony na wszystkich zawodach długodystansowych np. maratony i półmaratony?
Czy są zawody, w których drafting jest zabroniony?

Awatar użytkownika
roxan
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 155
Rejestracja: czw czerwca 21, 2007 9:08
Moje rolki: Powerslide Vision
Jeżdżę od: 17 maja 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jazda za kimś

Post autor: roxan » pt maja 11, 2012 2:21

Z tego co się orientuję, to chyba jest zabroniony w jeździe indywidualnej na czas.

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Jazda za kimś

Post autor: julek1967 » pt maja 11, 2012 8:45

wyjde troche poza ramy wrotkarskie i dorzucę ,bo kiedyś bawiłem sie w Triathlon,że właśnie w triatlonie wożenie się jest zabronione ,choc nie we wszystkich zawodach /dotyczy kolarstwa/.śędziowie jeżdżą po trasie i przy pierwszym zwróceniu uwagi zawodnik zostaje upomniany /żółta kartka/.przy drugiej uwadze zawodnik zostaje zatrzymany,podnosi rower do góry i może kontynuowac jazde,przy notorycznym wożeniu się może byc zdyskwalifikowany.zawodnik wyprzedzany może trzymac dystans do wyprzedzającego nie mniej niż ok 10m .to troche info z zawodów triathlonowych.Jest jednak coś wspólnego z rolkami ,bo w Czechach odbędą się po raz drugi zawody w triatlonie + rolki -oto link http://www.welzluvkvadriatlon.cz

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jazda za kimś

Post autor: Doody » pt maja 11, 2012 9:44

Z tego co mi wpadło w oko w regulaminach zawodów, na niektórych z nich jest zabronione wożenie się między kategoriami kobiety/mężczyźni tzn. kobieta nie może jechać w grupie męskiej i na odwrót. Ale może wypowiedzą się bardziej doświadczeni, ja szybką jeżdżę dopiero od roku.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jazda za kimś

Post autor: zico » pt maja 11, 2012 9:53

W Polsce wygląda to tak, że jak jest maraton i nie ma tego w regulaminie to wożenie kobiet za mężczyznami jest na porządku dziennym i odwrotnie :). Były spory m.in. na sierpniowym w 2011 r. za wożenie kobiety, która zdobyła dzięki temu medal w swojej kategorii wiekowej.

W Berlinie mężczyzna może dostać w twarz od kobiety jak się będzie ładować pomiędzy nie - na maratonie berlińskim z tego, co wiem nie ma zapisów o wożeniu grup B i dalej, a jednak niepisana zasada w czołówce szczególnie grupy B obowiązuje dość często.

Reasumując nie powinno być dozwolone wożenie się kobiet z mężczyznami jeśli chodzi o walkę medalową, MP, GP, PP i inne ważne trofea, jednak turystycznie czemu nie - niech zbierają doświadczenie jak to jest za kimś jechać, tym bardziej u nas, kiedy nas za dużo nie ma we wrotkarstwie szybkim.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

trifilip
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2012 11:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Jazda za kimś

Post autor: trifilip » sob maja 12, 2012 9:59

Czyli w Polsce podczas maratonów na rolkach na zawodach amatorskich można jeździć jeden za drugim. Co do kobiet to nie widzę problemu, żeby mogły jeździć za mężczyznami bo przecierz startują wszyscy razem. Chyba, że się mylę? Jak kobieta jest dobra to czemu ma jechać sama?

Napiszcie co o tym sądzicie czy to w.g. Was jest "etyczne", żeby jeździły kobiety za facetami?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jazda za kimś

Post autor: zico » sob maja 12, 2012 10:07

trifilip pisze:Jak kobieta jest dobra to czemu ma jechać sama? Napiszcie co o tym sądzicie czy to w.g. Was jest "etyczne", żeby jeździły kobiety za facetami?
Rozważ taką sytuację:

- jest dobra sprinterka, która startuje w maratonie, a reszta kobiet jest dobra na wytrzymałość, ale nie mają dobrego startu. Mężczyźni startują na pełny laczek WRAZ z kobietami i teraz lepsze sprinterki lub lepiej rozstawione z przodu kobiety już na pierwszych metrach są za mężczyznami, a reszta kobiet nie zdążyła się załapać. Praktycznie już na samym starcie masz rozstrzygnięcie kto będzie w czołówce, a kto nie.

Jeśli kobieta jest DOBRA, to i tak wygra, prawda? Więc po co ma się wozić z mężczyznami, jak mogą oddzielnie startować kobiety i finisz wyłoni zwyciężczynie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

trifilip
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2012 11:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Jazda za kimś

Post autor: trifilip » sob maja 12, 2012 10:37

Ok, teraz wszystko jasne.

A przy najwiekszych amatorskich zawodach organizowanych w Polsce jest przestrzegany zakaz draftingu kobiet za mężczyznami i na odwrót (nie mówie o MP)?
Off topic - Wogóle gdzie są największe zawody na rolkach w naszym kraju dla amatorów?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jazda za kimś

Post autor: zico » sob maja 12, 2012 10:39

trifilip pisze:Ok, teraz wszystko jasne.

A przy najwiekszych amatorskich zawodach organizowanych w Polsce jest przestrzegany zakaz draftingu kobiet za mężczyznami i na odwrót (nie mówie o MP)?
Off topic - Wogóle gdzie są największe zawody na rolkach w naszym kraju dla amatorów?
Panie, czytaj, co piszemy i poszukaj na forum. Zależy to od regulaminu danych zawodów.

Największe zawody? Gdańsk jeśli chodzi o wrotkarstwo szybkie na ulicy. Słomczyn jeśli chodzi o torowe wrotkarstwo szybkie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

krentz
Posty: 26
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:30
Moje rolki: Powerslide Infinity
Jeżdżę od: 02 sie 2007

Re: Jazda za kimś

Post autor: krentz » wt maja 15, 2012 8:19

To ja jeszcze dorzucę swoje trzy grosze.
Obserwowałem na Maratonie Sierpniowym 2011 działanie tego przepisu o zakazie wożenia się kobiet za mężczyznami. I powiem że ma to sens, bo to pokazuje jak wiele dziewczynom daje możliwość jazdy z facetami. W gdańsku gdzie była mocna czołówka z Włoszkami, Ukrainkami i naszymi dziewczynami które sroce z pod osogona w końcu nie wypadły, peleton kobiecy jechał zdecydowanie wolniej. Myślę że dobrym pomysłem byłoby rozdzielenie mężczyzn od kobiet w zawodach z cyklu Pucharu Polski. Wiem ze Ci, którzy ponad aktywną jazdę w peletonie przedkładają jazdę za laską (a w rolkarstwie szystkie są fajne i wszystkie mają zgrabne tyłki) z nosem w jej pośładkach zakrzyczą mnie teraz o upadku najważneijszego czynnika promocyjnego naszego sportu :-) - w końcu któż z nas choć raz nie złapał się w swojej sportowej karierze na tym haniebnym uczynku :-)
Pozdrawiam
Krentz

Mirek_83
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 8:44
Moje rolki: Simmons PRO M1
Jeżdżę od: 01 maja 2007
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jazda za kimś

Post autor: Mirek_83 » wt maja 15, 2012 1:51

zico pisze:
trifilip pisze:Jak kobieta jest dobra to czemu ma jechać sama? Napiszcie co o tym sądzicie czy to w.g. Was jest "etyczne", żeby jeździły kobiety za facetami?
Rozważ taką sytuację:

- jest dobra sprinterka, która startuje w maratonie, a reszta kobiet jest dobra na wytrzymałość, ale nie mają dobrego startu. Mężczyźni startują na pełny laczek WRAZ z kobietami i teraz lepsze sprinterki lub lepiej rozstawione z przodu kobiety już na pierwszych metrach są za mężczyznami, a reszta kobiet nie zdążyła się załapać. Praktycznie już na samym starcie masz rozstrzygnięcie kto będzie w czołówce, a kto nie.

Jeśli kobieta jest DOBRA, to i tak wygra, prawda? Więc po co ma się wozić z mężczyznami, jak mogą oddzielnie startować kobiety i finisz wyłoni zwyciężczynie.
Kuba ten temat w innym miejscu mocno się rozwinął, obstawiam że czytałeś :) w mojej opinii, przy tym poziomie i ilości ZAWODNICZEK oddzielny start nie wnosi absolutnie nic do rozwoju wrotkarstwa szybkiego w Polsce. A najszybsze dziewczyny jeżdżąc maratony po 1:30 nie mają co szukać w Pucharach organizowanych na świecie.
Pozdrawiam
Mirek

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jazda za kimś

Post autor: Toudi » wt maja 15, 2012 1:58

1h30 jeździ K40 a seniorki znacznie szybciej.Nie chce mi się teraz grzebać w wynikach ale proszę przejrzyj sobie kilka.
Pozdrawiam
Piotr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”