poprawa techniki - pare pytań

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

poprawa techniki - pare pytań

Post autor: mrv » pn maja 21, 2007 3:11

Witam,
To mój pierwszy post tutaj.
Od niecałego sezonu jeżdżę na rolkach. Uczyłem się sam. Od około miesiąca jeżdżę na 90mm kółkach w bucie maratonowym. Poprzednio jezdzilem kilka miesiecy na 78mm.

Stwierdzam że moje prędkości na nowych kółkach/rolkach są zbliżone do tych które osiągąłem poprzednio na starym sprzęcie rekreacyjnym.

Ostatnio zwrócono mi uwagę na moją kiepską technikę ;-(
Zdaniem obserwatora moje odepchnięcia są zbyt płytkie i glide trwa za krótko. W związku z tym mam parę pytań:

- czy glide powinien rzeczywiście trwać jak najdłużej (przecież to jest martwa faza - przynajmniej w technice klasycznej)
- czy tułów powinien wspomagać odepchnięcie (ruch na boki na przeciwna strone, do przodu ?)
- jak w technice klasycznej powinno wyglądać odepchnięcie - dążyć do zmaksymalizowania wychylenia nogi odpychającej na zewnątrz ?
-jak w technice klasycznej powinien wygladać tor glide'u - coś zblizonego do półkola (Z zakrętem do wewnątrz na końcu) czy może tylko łuk z prosta na końcu.
-jak powinien wygladać moment odepchniecia - prawa noga na godzine 12 ćzy może żaba na godzine 1 moze 2 ?
- jak mocno powinienem angażować cięzar ciała przy wspomaganiu wyjscia nogi odpychającej do zewnątrz ? Wygląda mi to na sposób na oszczedzanie energii ale czy to zgodne z prawidłami ?
- moment odepchnięcia nogą - czy odepchnięcie powinno wychodzić z przednich kółek, tylnich a moze ze wszystkich ?

Bardzo dziękuje wszystkim za cenne wskazówki.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » pn maja 21, 2007 3:23

Odepchnięcie nie może iść z palców, prawidłowa technika to odbicie z pięty.
W jeździe szybkiej niższa pozycja (poprzez ugięcie nóg w kolanach), przez co dalej, mocniej się odepchniesz i da Tobie to mniejszą częstotliwość odbicia.
Jazda po łuku to już wyższa jazda, double push. Na początek daj sobie z tym spokój. Dalej zajdziesz zaczynając od tradycyjnej - lepszej siły i kontroli nad rolkami dostaniesz.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Kakula
Posty: 11
Rejestracja: pt maja 25, 2007 11:57
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Kakula » ndz maja 27, 2007 11:27

jeśli chodzi o odepchnięcie z pięty to jestem za!!!!daje totalnego speeda :) sama byłam w szoku :lol: co do reszty też się zgadzam chociaż ten double push kusi,kusi-hehehe

Awatar użytkownika
cinas83
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 222
Rejestracja: czw lutego 15, 2007 3:52
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Trzcianka

Post autor: cinas83 » ndz maja 27, 2007 11:48

odpychanie się z obu krawędzi to bardzo miłe doświadczenie ale trza mieć silne nóżki aby dłużej tak polatać

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”