Łożyska USD ABEC 5 - głośna i wolna praca

Jazda agresywna - sprzęt / Inline aggressive skating equipment

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Nereval
Posty: 9
Rejestracja: pn maja 20, 2013 1:14
Jeżdżę od: 08 maja 2010

Łożyska USD ABEC 5 - głośna i wolna praca

Post autor: Nereval » śr czerwca 19, 2013 12:58

Witam,

Mam problem z wyżej wymienionymi łożyskami, które zakupiłem wraz z rolkami jakieś 2 tygodnie temu. Na początku wszystko pracowało z miarę cicho, lecz połowa kółek dłużej się kręciła a połowa krócej, lecz różnica nie była jeszcze taka duża jak później. Ostatnio podczas dłuższego wypadu złapała mnie ulewa i musiałem wracać do domu w deszczu, przez co zauważyłem spowolnienie pracy łożysk jak i wzrost hałasu. Następnego dnia zabrałem się za czyszczenie, rozłożyłem łożyska, wyczyściłem wszystko w ludwiku w pojemniku do czyszczenia łożysk, opłukałem wszystko dokładnie i wysuszyłem suszarką i zostawiłem jeszcze do doschnięcia i po kilku godzinach wziąłem się za smarowanie łożysk smarem "ŁT-43" zakupionym w rowerowym. Wszystko ładnie nasmarowałem, zacząłem kręcić łożyskami i połowa w miarę się kręciła a połowa praktycznie od razu stawała, działo się tak również zanim nałożyłem smar. Po zmontowaniu rolki poszedłem pojeździć i łożyska pracują bardzo głośno, 4 kółka kręcą się w miarę nieźle, lecz głośno, a pozostałe cztery bardzo szybko się zatrzymują i są jeszcze głośniejsze, przez co czuję że rolki szybko hamują. Kolejną rzeczą jest to że 2 z 16 łożysk w środku, tj. kuleczki były zardzewiałe. Moje pytanie brzmi czy da radę jakoś wyciszyć te łożyska i zrobić coś aby zaczęły one lepiej pracować? Przymierzam się do zakupu Bones Reds, lecz to dopiero za jakiś miesiąc. Z rolek korzystam codziennie a jazda na obecnych łożyskach nie jest zbyt przyjemna ;/ Mam nadzieję że da radę coś z tym zrobić i będę mógł jeszcze pojeździć na nich sporo, zanim zakupię Redsy. Z góry dzięki za pomoc ;)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Łożyska USD ABEC 5 - głośna i wolna praca

Post autor: zico » śr czerwca 19, 2013 2:33

Głośność pracy łożysk nic nie znaczy w rolkach, mogą być ciche i marnej jakości, mogą być głośne i trwałe, szybkie.
Smarowanie smarem jest dobre, ale łożyska nie będą kręcić się szybko.
Oliwienie oliwką poprawia zdecydowanie toczenie, ale trzeba smarować często, średnio, co 10h używania.

Deszcz jest zły, można ratować łożyska preparatem CorrosionX, można też nim oliwić.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Nereval
Posty: 9
Rejestracja: pn maja 20, 2013 1:14
Jeżdżę od: 08 maja 2010

Re: Łożyska USD ABEC 5 - głośna i wolna praca

Post autor: Nereval » śr czerwca 19, 2013 2:44

Znaczy tutaj problem głównie leży w kulkach z tego co widzę, smarowanie oliwką dużo by chyba nie dało, ponieważ są opory przy obrocie, kulki w środku są jakby za duże i stawiają duży opór. Łożyska w tych wolniejszych kółkach kręcą się od 1 do max 3 sekund, a w tych nieco szybciej się kręcących od 6 do 12 sekund w zależności od siły.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Łożyska USD ABEC 5 - głośna i wolna praca

Post autor: Doody » śr czerwca 19, 2013 3:02

Moja sprawdzona metoda. Przed czyszczeniem nie dało się obrócić łożyska nawet z użyciem siły (własnie po jeździe w deszczu).

1) Rozbieramy
2) Kąpiel w WD-40 lub Coli (tylko w przypadku braku dostępu do tego pierwszego) - kilka minut
3) Wyjmujemy w poprzedniego preparatu i kręcimy nimi, aż przy obrotach będą wydawały metaliczny dźwięk
4) BARDZO DOKŁADNIE płuczemy w benzynie ekstrakcyjnej (jeśli była użyta cola, to najpierw w wodzie)
5) Smarujemy oliwką lub smarem, wedle uznania
6) Składamy
7) Jeździmy
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Nereval
Posty: 9
Rejestracja: pn maja 20, 2013 1:14
Jeżdżę od: 08 maja 2010

Re: Łożyska USD ABEC 5 - głośna i wolna praca

Post autor: Nereval » czw czerwca 20, 2013 4:06

Dzięki wielkie, dzisiaj wieczorem postaram się wyczyścić je tak jak mówisz i mam nadzieję że będzie poprawa ;p a co do smaru takie małe pytanko, dużo go do tych łożysk ładować? tak żeby szpary pomiędzy kółkami były zapełnione czy jakoś mniej?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Łożyska USD ABEC 5 - głośna i wolna praca

Post autor: Doody » czw czerwca 20, 2013 5:21

Nie ma sensu ładować smaru na maxa, bo i tak siła odśrodkowa go wypchnie, a poza tym łożyska będą lekko spowolnione. Wystarczy tyle smaru aby powierzchnia kulek i bieżni była pokryta cienkim filmem.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
scooby666
Czterokółkowiec
Posty: 67
Rejestracja: wt kwietnia 03, 2012 10:53
Moje rolki: Rollerblade Open Shell
Jeżdżę od: 15 mar 1999
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Łożyska USD ABEC 5 - głośna i wolna praca

Post autor: scooby666 » czw czerwca 20, 2013 7:30

Niby można więcej, ale okropnie będzie zamulać(wiem z autopsji). Także najlepiej jest jak mówi kolega wyżej, tyle by pokryło bieżnię i kulki

Nereval
Posty: 9
Rejestracja: pn maja 20, 2013 1:14
Jeżdżę od: 08 maja 2010

Re: Łożyska USD ABEC 5 - głośna i wolna praca

Post autor: Nereval » pt czerwca 21, 2013 11:36

Zrobiłem wszystko jak pisał Doody, nałożyłem również mniej smaru i od razu widać różnicę w pracy łożysk ;) Dzięki wam wielkie za pomoc ;P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jazda agresywna - sprzęt / Inline aggressive skating equipment”