Nowe rolki - stukanie na łączeniu płozy z butem?

Freestyle slalom - wszystko o sprzęcie (rolki itp.) / Inline freestyle slalom equipment

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
rAv
Posty: 29
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 2:11
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 10 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Nowe rolki - stukanie na łączeniu płozy z butem?

Post autor: rAv » ndz maja 11, 2014 3:33

Witam

mam pytanie, kupiłem sobie SEBA FR1, jeżdżę kilka dni i słyszę co jakiś czas delikatne stukanie, ale sprawdziłem śruby po dokręcane. Pytałem takiego gościa co jeździ slalom i powiedział że nowe łożyska tak mogą mieć na początku. Czy to normalne i nie ma się czym przejmować?

Nagrałem krótki filmik ale nie wiem czy to Wam coś da :P

http://youtu.be/4UdaDJ8baPs

Proszę o rady
Ostatnio zmieniony pn maja 12, 2014 8:47 przez rAv, łącznie zmieniany 1 raz.

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Nowe rolki - stukanie łożysk?

Post autor: doc_strus » ndz maja 11, 2014 7:55

Słabo słychać, a powiedz mi czy te stukanie też czuć?, czy to raczej stukanie generowane przez coś co jest luźne czy da się wyczuć poszczególne kulki w łożysku które przeskakuja?
Rozkręć kółka i sprawdź jak pracują na luźno, może są źle osadzone albo źle nasmarowane, w nowych też tak może być.

Awatar użytkownika
rAv
Posty: 29
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 2:11
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 10 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowe rolki - stukanie łożysk?

Post autor: rAv » pn maja 12, 2014 8:20

Sprawdzę jeszcze ale mogę dopisać że to dość nie regularnie stuka, nie jest tak że przy pełnym obrocie stuka dane koło bo właśnie czasem kilka sekund jest fajnie cicho a za chwile potrafi postukać.. Pierwszego dnia jak troszkę pojeździłem tego nie było.. :?

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Nowe rolki - stukanie łożysk?

Post autor: Pinnhead » pn maja 12, 2014 9:06

Skoro są nowe to możesz skorzystać z gwarancji a jeśli nie chcesz to znajdź konkretne łożysko, otwórz, wyczyść, sprawdź o co chodzi, usuń usterkę, nasmaruj, wsadź spowrotem. Jakiś opiłek metalu czy ziarnko piasku mogło się dostać do łożyska i sobie to pracuje razem se smarem na kulkach. Radziłbym usunąć zanim narobi szkód w łożysku.
Inna opcja - czy to napewno z łożyska? Może cholewka stuka gdzieś, gdy ruszasz nogą?
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
rAv
Posty: 29
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 2:11
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 10 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowe rolki - stukanie łożysk?

Post autor: rAv » pn maja 12, 2014 9:49

Chyba się przyjadę po pracy do sklepu bo i tak chciałem kupić kubki mam nadzieje że na miejscu sprawdzą. Dzięki za wskazówki. Jak dowiem się coś więcej dopiszę do tematu.

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowe rolki - stukanie łożysk?

Post autor: Hell'O'Kitty » pn maja 12, 2014 10:03

Witam.
Chyba się przyjadę po pracy do sklepu bo i tak chciałem kupić kubki mam nadzieje że na miejscu sprawdzą.
Sugerowałbym przejechać się po sklepie / przed sklepem przy personelu, stukanie czy inne nieregularności mogą nie występować przy nieobciążonym łożysku.

Z pozdrowieniami,
H'O'K

Awatar użytkownika
rAv
Posty: 29
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 2:11
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 10 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowe rolki - stukanie łożysk?

Post autor: rAv » pn maja 12, 2014 8:02

Z tego co dzisiaj w sklepie ustaliliśmy to dźwięk wydobywa się w miejscu gdzie są śruby łączące ploze z butem. Myśleliśmy ze za bardzo jest przykrecona wiec poluzowalismy i jeszcze raz zakrecilismy. Wyginajac w sklepie ręką juz nie było słychać choć sprawdzał sprzedawca. Jestem właśnie na rolkach i znowu ten dźwięk ale jakby odrobinkę lepiej. Zrobić to samo na piętach? A może inne pomysły? Denerwuje mnie to stukanie :/

Edit
Jak poprawie powinna być przykrecona ta ploza? Z całej siły? Wątpię.. Podłożyć coś innego pod śrubę? (4 śruby...)

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Nowe rolki - stukanie na łączeniu płozy z butem?

Post autor: doc_strus » pn maja 12, 2014 8:52

No szyna musi być solidnie przykrecona a miejsce styku z butem powinno być czyste. Wszelkie luzy i złe dopasowanie może sprawić że przy przeciążeniu się przesunie i wytniesz glebę, można ją też uszkodzić kiedy będziesz jeździł na luźnej bo alu jest sztywne i musi mieć dobre podparcie inaczej drgania mogą spowodować pęknięcie. Niech się wypowiedźą osoby które miały więcej rolek z alu szyną bo ja nie trafiłem na taki problem u siebie.

Awatar użytkownika
rAv
Posty: 29
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 2:11
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 10 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowe rolki - stukanie na łączeniu płozy z butem?

Post autor: rAv » pn maja 12, 2014 9:03

Rolki mam tydzień więc nie powinno być tam brudu ale na pewno to sprawdzę. Próbowałem dokręcić nie mal z całej siły (kluczami od Seby) ale dalej stukało po założeniu i przejechaniu się... Może spróbuję zdjąć całkowicie płozę, zobaczę czy czysta i jeszcze raz na maksa przykręcę ?

A może spróbować dać dodatkowe śruby?

Proszę o więcej wypowiedzi, może ktoś też tak miał...

Dodam że mam prawie 2m wzrostu i ważę 100kg ale te stukanie nawet przy mega spokojnej jeździe słychać, wystarczy poruszać płozą w rękach (tzn, nie widać żeby się ruszała ale słychać te stukanie)

Na filmie (1 post) najlepiej słychać to stukanie w pierwszych kilku sekundach, najlepiej przewijać fragment od 0:00 do ok. 0:03-4 sek.

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Nowe rolki - stukanie na łączeniu płozy z butem?

Post autor: doc_strus » pn maja 12, 2014 9:42

Czyli przykrecona szyna nie leży idealnie na bucie i stąd te stukanie? Czy jak ręka ruszasz szyną to chwieje się ona w miejscu przykrecenia do buta? Jeśli tak się dzieje to musisz zdiagnozowac dlaczego a jeśli to kwestia kształtu buta/szyny to ja bym sprzęt reklamował..

Zabrudzenia między butem a szyną są już po pierwszym dniu bo osadza się kurz i drobiny piasku, głównie na to trzeba zwracać uwagę przy montażu.

Awatar użytkownika
rAv
Posty: 29
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 2:11
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 10 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowe rolki - stukanie na łączeniu płozy z butem?

Post autor: rAv » pn maja 12, 2014 10:05

No właśnie nie wygląda żeby się chwiała czy ruszała, ale ewidentnie to jest w tym miejscu... a czym wyczyścić ? (może i głupie pytanie ale nigdy tego nie robiłem) suchą szmatką ? I wtedy zamontować i przykręcić ?

a może na inną dziurę spróbować przykręcić? W ogolę można samemu przy tym grzebać? Jak to jest z ew. reklamacją?

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Nowe rolki - stukanie na łączeniu płozy z butem?

Post autor: doc_strus » pn maja 12, 2014 10:15

Dokładnie, przetrzeć szmatką szynę i but. Jak odkręcisz szyny to sprawdź na szybie lub czymś gładkim jak leżą, czy nie jest któraś krzywa. Możesz tak samo sprawdzić buty.

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Nowe rolki - stukanie na łączeniu płozy z butem?

Post autor: GiS » pn maja 12, 2014 10:17

Hmm, może wytnę głupa, bo nie wiem jak to wygląda od strony technicznej w Twoich rolkach, ale może szukasz przyczyny nie tam, gdzie powinieneś. Sprawdź może jak wygląda samo gniazdo montażowe w bucie, bo być może winna jest nie siła dokręcenia, a osadzenie już zmontowanego zestawu. To by jak na moje tłumaczyło też dlaczego niedokręcona szyna hałasowała mniej - luźniejsze połączenie z gniazdem nie naprężało go tak.

Awatar użytkownika
rAv
Posty: 29
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 2:11
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 10 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowe rolki - stukanie na łączeniu płozy z butem?

Post autor: rAv » pn maja 12, 2014 10:34

Wygląda że raczej jest prostu "ta kratka" ALE widać że się wyciera.. zobaczcie zdjęcia (album, kilka zdjęć zrobionych przed wytarciem suchą szmatką)

:arrow: http://imgur.com/a/6Xade

Może się trochę wytrze, będę pilnował czy dobrze jest dokręcona i będzie ok? Reklamować ? Trzeba będzie pewnie czekać na wysłanie->decyzję->ew. przysłanie z powrotem ? pewnie będzie to trwać wieki ? :(
Ostatnio zmieniony śr maja 14, 2014 12:22 przez rAv, łącznie zmieniany 1 raz.

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Nowe rolki - stukanie na łączeniu płozy z butem?

Post autor: doc_strus » pn maja 12, 2014 10:41

No podparcie jest ciut gorsze niż u mnie w fr 2, u mnie widać że przylega większą powierzchnią. Możesz jeszcze spróbować z większymi podkładkami pod śrubą mocującą jednak lepiej żeby to były takie z twardej stali. Chyba będziesz musiał jeździć i obserwować co się dzieje.

Wiem jak to wkurza jak coś stuka, trzeszczy lub skrzypi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Freestyle slalom - sprzęt / Inline freestyle slalom equipment”