Rolki do freestyle dla początkującego

Freestyle slalom - wszystko o sprzęcie (rolki itp.) / Inline freestyle slalom equipment

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Koron
Posty: 25
Rejestracja: czw sierpnia 19, 2010 11:16
Moje rolki: Fila Bond XT, Fila NRK
Jeżdżę od: 01 sie 2010
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: Koron » śr sierpnia 25, 2010 9:42

Witam, może jest wiele podobnych tematów i nie potrzebnie go zakładam, ale jednak w tych tematach które istnieją nie ma wszystkich informacji które chciałbym wiedzieć. Mianowicie chodzi o to że za nie długo będe miał kase która będzie przeznaczona na rolki. Będzie to kwota około 800 zł, za taką kwotę mogę kupić u zica Fila NRK, Rollarblade x3, x5, Powerslide metro, tyle że krótką szyne mają fila i powerslide, reszta mają szyny po 266/268mm. Ciekawą propozycją wydaje się Powerslide metro 2010 natomiast czytałem że kółka są tam do śmietnika i będe musiał kupywać nowe a to koszt ponad 200 zł. Czy lepiej kupić Fila NRK z dobrymi kółkami nie wiem czy sama rolka jest dobra czy Powerslide metro 2010 i do tego kółka, w sumie będzie 800 zł. Czy polecicie mi jeszcze coś innego do kwoty 800 zł, nie więcej. Chciałbym już sprzęt dość dobry, bo dla mnie to duuża kwota, tym bardziej że nie zarabiam. Chciałbym coś na kilka sezonów, nie bym zmienił rolki po jednym czy dwóch sezonach. Myślicie że fila nrk byłby dobrym wyborem?

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: Herb » śr sierpnia 25, 2010 1:50

Koron pisze:Czy lepiej kupić Fila NRK z dobrymi kółkami nie wiem czy sama rolka jest dobra czy Powerslide metro 2010 i do tego kółka, w sumie będzie 800 zł.
Mylisz się. To będzie 600 zł:

http://www.<-------->/rolki-c-1/powe ... -5363.html

Są tam też zestawy z lepszymi kołami,ale ktoś chyba walną się w liczeniu albo szukają frajerów, bo kupując Metro + koła Hyper Concrete lub Matter F1 Slalom płacisz 620-640 zł! A te czerwone koła są niezłe, ale do bycia naprawdę dobrymi im brakuje, a z pewnością nie usprawiedliwiają ceny takiego zestawu.

Fila NRK to dobre rolki, oglądnąłem je sobie na żywo i muszę powiedzieć że na pewno wykonane z większą dbałością niż Metro. Mają też kilka bajerów nie występujących w tych pierwszych. Śmiem twierdzić że w cenie do 1000 zł to najlepszy "deal" zaraz po Seba FR1 i obok Seba FR2 (FR2 kosztują też 799zł). Naprawdę nowoczesne rolki freestyle, do pełnego szczęścia brakuje jeszcze sensownego systemu regulacji szyny. Jedyna wyraźna wada to ośki na koła z płytkim łożem na klucz, co czyni je podatnymi na przekręcenie, ale to standardowe osie 8mm więc można je wymienić bez problemów. Fila pięknie zagrali na nosie Powerslide, Roces i Rollerblade z wypuszczeniem tych rolek, co jeszcze bardziej dziwi biorąc pod uwagę że to debiutanci w sektorze freestyle. A w przyszłym sezonie będzie jeszcze ciekawiej :mrgreen:

Podsumowując: bierz NRK i nie oglądaj się na Metro czy ASP. Twistery w obecnej cenie natomiast wydają się przy ofercie Fila kiepskim żartem.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Koron
Posty: 25
Rejestracja: czw sierpnia 19, 2010 11:16
Moje rolki: Fila Bond XT, Fila NRK
Jeżdżę od: 01 sie 2010
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: Koron » śr sierpnia 25, 2010 3:20

Dziękuję za konkretną odpowiedź, a więc lepiej kupić seba fr2 czy fila nrk? Rolki w tej samej cenie, natomiast czytałem wiele pozytywnych opini o seba, wolał bym jednak o "potwierdzenie". Myśle że te metro 2010 wystarczyły by mi, dokupując do tego konkretne kółka tylko czy nie lepiej dołożyć? Jak wygląda sprawa z samymi metro, są to dobre rolki na kilka sezonów? Czy psuje się tam coś, czy jak napisałem wyżej, jednak pójść w stronę fili lub seba? Jeszcze jak wygląda sprawa z kółkami seba, bo z tego co czytałem fila ma jedne z lepszych kółek hyper concrete, chyba że się mylę, nie wiem jak sprawa wygląda z kółkami seba. Z postu wyżej wywnioskowałem że fila jest całkiem ok, jednak jakby nie posiadała pełnej regulacji szyny, czy seba ma pełną regulacje szyny? I ostatnie, czy w takich rolkach robić układ banana, czy 4x80 w zupełności wystarczy? Obecnie mam na szynie 264mm banana na jakieś 2x76mm i 2x81mm i są bardzo zwrotne, przynajmniej dla mnie jak przesiadłem się z kompletu oryginalnych kółek, ale jednak jakby mi troche czegoś brakowało, na filmikach jakby idzie im to łatwiej.

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: Herb » śr sierpnia 25, 2010 3:48

Dziękuję za konkretną odpowiedź, a więc lepiej kupić seba fr2 czy fila nrk?
Rzecz gustu. To rolki o bardzo podobnych parametrach. Fila mają niżej osadzony środek ciężkości, co jest zaletą. Powiedzmy że NRK minimalnie wygrywa. FR2 nie ma żadnej opcji regulacji położenia szyny w bucie, co często zostaje pomijane.
Myśle że te metro 2010 wystarczyły by mi, dokupując do tego konkretne kółka tylko czy nie lepiej dołożyć? Jak wygląda sprawa z samymi metro, są to dobre rolki na kilka sezonów? Czy psuje się tam coś, czy jak napisałem wyżej, jednak pójść w stronę fili lub seba?
Metro z pewnością wytrzymają kilka sezonów, jednak nie są tak zaawansowane i wykonane tak dobrze jak NRK czy FR2, chodzi głównie o śruby, tuleje dystansowe i klamry. Metro to sprzęt nieco upierdliwy w obsłudze, ale ogólnie to dobre rolki. Mają najlepsze możliwości ustawienie szyny z pośród tych trzech, ale przesuwanie przód-tył jest przydatne raczej ekskluzywnie w slalomie (do trików na jednym kole i speed slalomu) a i to nie każdemu, trzeba sobie odpowiedzieć czy taki bajer jest konieczny. Wszystkie trzy rolki mają dobre szyny i niskie cholewki oraz dobre trzymanie stopy.
Jeszcze jak wygląda sprawa z kółkami seba, bo z tego co czytałem fila ma jedne z lepszych kółek hyper concrete, chyba że się mylę, nie wiem jak sprawa wygląda z kółkami seba.


Koła Seba są dobre, jednak ciężko powiedzieć jak się mają do Hyper Concrete, bo to zależy od jeżdżącego. Rolki Seba kupują najczęściej zaawansowani rolkarze którzy dobre koła potrafią załatwić w 4 miesiące. Hypery na pewno mają lepszą konstrukcję huba (uretan wchodzi w hub, a nie grzebień na hubie w uretan) co zapobiega odchodzeniu "opony" od plastiku. Widziałem Hypery starte do tak na oko 50-parę mm i ciągle można nazwać je kołami, podczas gdy z innymi nawet dobrych producentów zaczynają się dziać cuda na tym etapie. Hypery to naprawdę świetne koła, prawdopodobnie najlepsze do ogólnie pojętego freeride, a i w slalomie dają radę bardzo dobrze. Zrobiłem na nich nieco ponad 40h po mieście i trochę na kubkach i ubytek średnicy wynosi 1mm (!). Tak, mierzyłem suwmiarką.
Z postu wyżej wywnioskowałem że fila jest całkiem ok, jednak jakby nie posiadała pełnej regulacji szyny, czy seba ma pełną regulacje szyny?
Niestety FR2 nie posiadają regulacji szyny poza otworami w niej. Kiedyś było inaczej, ale odkąd używają skorup z FRX, w bucie otwory są standardowo dwa.
I ostatnie, czy w takich rolkach robić układ banana, czy 4x80 w zupełności wystarczy? Obecnie mam na szynie 264mm banana na jakieś 2x76mm i 2x81mm i są bardzo zwrotne, przynajmniej dla mnie jak przesiadłem się z kompletu oryginalnych kółek, ale jednak jakby mi troche czegoś brakowało, na filmikach jakby idzie im to łatwiej.
Szyna 243 z ustawieniem flat ma dobrą zwrotność. Bez przesady z tym bananem, wszystko da się wykonać i z ustawieniem flat, na początku jest nieco trudniej. Koła w końcu się dotrą do banana. Na filmikach idzie łatwiej, bo jak ktoś wprawiony wykonuje triki to wszystko wygląda na dziecinnie proste ;)
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Koron
Posty: 25
Rejestracja: czw sierpnia 19, 2010 11:16
Moje rolki: Fila Bond XT, Fila NRK
Jeżdżę od: 01 sie 2010
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: Koron » śr sierpnia 25, 2010 4:07

A więc powerslide metro by mi wystarczyło, natomiast fila nrk będzie chyba najlepszym wyborem w tej cenie? Miło by było gdyby ktoś jeszcze się wypowiedział, natomiast użytkownikowi Herb wielkie dzięki :)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: zico » śr sierpnia 25, 2010 4:38

Powiem tak - u mnie zaczęło się polowanie na File, sam się przesiadam w przyszłym roku na nie ;)
Trudno mi oceniać teraz, ale na oko posłużą mi bardzo długo - wrażenia na nogach jeszcze lepsze niż miałem w rękach <- tu już zrobiły na mnie pozytywne osądy.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: jar-as » śr sierpnia 25, 2010 7:18

Herb pisze:
Jeszcze jak wygląda sprawa z kółkami seba, bo z tego co czytałem fila ma jedne z lepszych kółek hyper concrete, chyba że się mylę, nie wiem jak sprawa wygląda z kółkami seba.

Koła Seba są dobre, jednak ciężko powiedzieć jak się mają do Hyper Concrete, bo to zależy od jeżdżącego. Rolki Seba kupują najczęściej zaawansowani rolkarze którzy dobre koła potrafią załatwić w 4 miesiące. Hypery na pewno mają lepszą konstrukcję huba (uretan wchodzi w hub, a nie grzebień na hubie w uretan) co zapobiega odchodzeniu "opony" od plastiku. Widziałem Hypery starte do tak na oko 50-parę mm i ciągle można nazwać je kołami, podczas gdy z innymi nawet dobrych producentów zaczynają się dziać cuda na tym etapie. Hypery to naprawdę świetne koła, prawdopodobnie najlepsze do ogólnie pojętego freeride, a i w slalomie dają radę bardzo dobrze. Zrobiłem na nich nieco ponad 40h po mieście i trochę na kubkach i ubytek średnicy wynosi 1mm (!). Tak, mierzyłem suwmiarką.


To bardzo porownywalne kola hyper concrette sa dla niektorych za miękkie i mozna sprobowac hyper create sa zdecydowanie twardsze . Concrette zajechałem w 2 miesiace , 4 to byłby luksus :wink:

I ostatnie, czy w takich rolkach robić układ banana, czy 4x80 w zupełności wystarczy? Obecnie mam na szynie 264mm banana na jakieś 2x76mm i 2x81mm i są bardzo zwrotne, przynajmniej dla mnie jak przesiadłem się z kompletu oryginalnych kółek, ale jednak jakby mi troche czegoś brakowało, na filmikach jakby idzie im to łatwiej.
Szyna 243 z ustawieniem flat ma dobrą zwrotność. Bez przesady z tym bananem, wszystko da się wykonać i z ustawieniem flat, na początku jest nieco trudniej. Koła w końcu się dotrą do banana. Na filmikach idzie łatwiej, bo jak ktoś wprawiony wykonuje triki to wszystko wygląda na dziecinnie proste ;)

Nie ma przesady z banaanem !!! zwrotność jest nieporównywalna !!!. Nie bez powodu zawodnicy typu Tiziano Ferrari przed speed slalom zmieniaja szyne na flat 4 x 80 a czesto tak ze w speed maja 243 a do freestylu zakładaja 231 do buta 41 ( 95 % Włochów w Berlinie na inline games wyczyniało cuda z rolkami przed speed'em a wygrała włoszka na starutkich albo Roxa albo Roces ). Ale to juz jest ciśnienie na wynik .Co prawda i Wodzu ostatnio zaczał zmieniać szynę i chwali sobie to posuniecie .

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: zico » śr sierpnia 25, 2010 7:59

Po raz kolejny prostuję - proszę nie mieszać zawodników klasy mistrzowskiej z początkującymi! Temat brzmi: rolki freestyle dla początkującego.
Nie stawiamy na gnioty, ale też nie porównujmy z mistrzostwem świata.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Koron
Posty: 25
Rejestracja: czw sierpnia 19, 2010 11:16
Moje rolki: Fila Bond XT, Fila NRK
Jeżdżę od: 01 sie 2010
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: Koron » śr sierpnia 25, 2010 8:13

A co powiecie o Roces ASP 100? Nie chce beznadziejnych rolek, ale myśle że jakieś super extra wypasione nie są mi potrzebne skoro będe dopiero zaczynał. Roleczki mają króciutką szynę bo 238mm i myśle że bym się zmieścił w tym rozmiarze, jeżeli nie to 247mm, kółka hyper concret na bananie, do tego pachołki, tańsze od fila. Komentarze na stronie sklepu zica są pozytywne, co Wy sądzisie o nich? Myśle że będe wybierał między fila nrs lub właśnie roces asp 100, tylko chce poznać Wasze opinie na temat tych rolek. Wielkie dzięki za umieszczone już komentarze.

Praga
Prześcigant 4x100mm
Posty: 319
Rejestracja: sob marca 14, 2009 1:24

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: Praga » śr sierpnia 25, 2010 8:24

Na temat Rocesów ASP była już gorąca dyskusja jakiś czas temu. Jak znajde czas to poszukam. Generalnie Rocesy to dość stara konstrukcja. Nie zawracałbym sobie tym głowy. Bierz File :) Nie ma co się tłumaczyć tym, że zaczynasz zabawę z freestyle.

Koron
Posty: 25
Rejestracja: czw sierpnia 19, 2010 11:16
Moje rolki: Fila Bond XT, Fila NRK
Jeżdżę od: 01 sie 2010
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: Koron » śr sierpnia 25, 2010 8:33

Rozumiem, poprostu zaciekawił mnie układ banana którego przykładowo w filach nie ma, i aby go zrobić musiał bym wydać kolejne 110 zł na kółeczka, na co nie było by mnie stać :P Jeszcze pozwole sobie że zapytam :D Jeżeli miałbym kase na kółeczka w co w sumie wątpie, to warto kupić i uczyć się od początku na banana czy na flat?

Praga
Prześcigant 4x100mm
Posty: 319
Rejestracja: sob marca 14, 2009 1:24

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: Praga » śr sierpnia 25, 2010 8:35

[Update] Gorąca (epicka) dyskusja nt. Roces ASP.
viewtopic.php?p=54155#p54155
...oj działo się :)

Acha nie masz się co martwić tym, że nie masz banana. Na początku nie jest tak konieczny. Ustaw sobie kubki na 120cm i będzie git. Banan z czasem zrobi się sam :)

Koron
Posty: 25
Rejestracja: czw sierpnia 19, 2010 11:16
Moje rolki: Fila Bond XT, Fila NRK
Jeżdżę od: 01 sie 2010
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: Koron » śr sierpnia 25, 2010 8:41

Podstawowe rzeczy jak fish, snake, cross, nelson, back cross potrafie, poćwiczyć muszę jeszcze mabrouk, crazy, i one foot bo wychodzi ale nie tak dobrze. Później będzie crab itp. Pierw śmigałem na 4x80mm i zrobiłem banana bo kółka troche się starły i jak pisałem mam 2x76mm i 2x80mm i poczułem znaaczną różnice.

Praga
Prześcigant 4x100mm
Posty: 319
Rejestracja: sob marca 14, 2009 1:24

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: Praga » śr sierpnia 25, 2010 8:45

To przełóż 76tki do nowych rolek. W ten sposób będziesz miał Jeszcze jeden zapas 80tek jak środkowe 80tki zetrą się do 76mm :)

Koron
Posty: 25
Rejestracja: czw sierpnia 19, 2010 11:16
Moje rolki: Fila Bond XT, Fila NRK
Jeżdżę od: 01 sie 2010
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Rolki do freestyle dla początkującego

Post autor: Koron » śr sierpnia 25, 2010 8:48

Właśnie w tym problem że aby kupić sobie file bo na nie narazie jestem zdecydowany chodź jeszcze szukam info po forum itp. jestem zmuszony do sprzedania obecnych fili. Chyba że sprzedam je na bananie i zostaną mi 4 kółka, natomiast i tak na długo nie starczą bo rolki mam miesiąc, mniej więcej przejeździłem 20/25h a z 80mm stało się na nie których 74 a na innych 76mm, nie znam się ale wydaje mi się że super twarde to one nie są (twardość 82A). Więc i tak po nie długim czasie musiał bym inwestować w nowe kółka na banana.


Edit:
Co sądzisz o Twoich twisterach, są ok? Czy jednak wybrał byś file :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Freestyle slalom - sprzęt / Inline freestyle slalom equipment”