Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Freestyle slalom na rolkach informacje, strony www, kontakty / Inline freestyle slalom web pages, contacts

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Post autor: GiS » ndz maja 20, 2012 12:13

Cześć!
Zaczynając od początku, zakupiłem u Zico Twistery z myślą o slalomowaniu i trochę urbanu. Pierwsze spostrzeżenie jest takie, że po przesiadce ze starego rekreacyjnego g...., zakochałem się w jeździe na rolkach:D A byłem przekonany, że w mym prostym słowiańskim sercu nie zagości nic obok łyżew i koszykówki;p Jazda jest nieziemska.

I teraz, postanowiłem spróbować sił w slalomie skoro już dostałem kubeczki gratis (dzięki Zico:). Podstawowy zestaw czyli snake, fish i cross poszły łatwo. Nawyki z łyżew jakoś same przeskakują:) Udało mi się też powalczyć z one foot i wszystkimi powyższymi tyłem (choć wtedy więcej kubeczków przewracam niż omijam;p). Zachęcony sukcesami postanowiłem spróbować czegoś ambitniejszego. I oto moje pytanie:
Jak do jasnej bułeczki zacząć triki slalomowe wymagające jazdy bokiem do kierunku jazdy tj. crazy czy crab? Na łyżwach też nigdy nie dałem rady tego zrobić, choć próbowałem. Czy są jakieś opatentowane techniki nauki? słyszałem, że np. crazy na początku robi się bardzo siłowo, ale i tak nie jestem w stanie zacząć. O ile ruch w przód zrobię, o tyle nie jestem się w stanie zatrzymać i zacząć ruchu w tył.

Na łyżwach dosyć sporo umiem. Wczoraj na rolkach udało mi się nawet drunken sailor zrobić, choć przypłaciłem to widowiskową glebą;p

Informacyjnie to wrzuciłem sobie banana 76-80-80-76(niesamowicie poprawia zwrotność, byłem w szoku:D)

I jeszcze jedno pytanko, choć wiem, że to nie dział na to. A mianowicie powerslide. Czytałem temat, w którym Zico opisywał jak to zrobić, ale i tak coś nie idzie. Potrafię to zrobić na łyżwach i cały ruch od obrotu zaczynając, przez jazdę na jednej nodze tyłem, aż do dalekiego wyciągnięcia nogi i to wszystko na obniżonym środku ciężkości robię. Ale gdy wyciągnięta noga dotyka ziemi to staje dęba. kółeczka nie ślizgają się tylko od razu zatrzymują... przy małej prędkości, żaden problem, ale to ma służyć do hamowania z dużej szybkości. Powinienem się przełamać i spróbować jadąc szybko i licząc, że wtedy większa moja energia pośliźnie kółeczka i będzie ok?

Pozdro dla slalomujących!:)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Post autor: zico » ndz maja 20, 2012 12:24

Powerslide - większa prędkość załatwi sprawę, skoro wiesz co i jak. Spróbuj może na początek bo bardziej śliskiej nawierzchni, jakiś marmur, płytki, polerowany beton.

Co do tricków jazdy bokiem - kluczem do sukcesu jest ustawianie rolek w "V" i odwrotne "/\" - robisz to na przemian. Rolki wtedy pokonują trasę w bok, jadąc po ukosie.

"V" - w tej pozycji jadąc w prawo: lewa noga jedzie do tyłu, prawa do przodu.
"/\" w tej pozycji jadąc w prawo: lewa noga jedzie do przodu, prawa do tyłu.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Post autor: GiS » ndz maja 20, 2012 12:36

damn... Czy Twój umysł ma bezpośrednie połączenie z Forum?:) tak szybkiej odpowiedzi się nie spodziewałem:D

Powerslide - ok, zaraz idę pośmigać to wcielę radę w życie. Chyba wyjątkowo wezmę sobie jeszcze łokcie, bo czuje, że to będzie ciekawa gleba przy pierwszej próbie:D

Triki- może nieprecyzyjnie to opisałem. Stojąc jestem wstanie zrobić np. ruch do crazy do przodu lub do tyłu(zaczynając od pozycji wyjściowej dla tego ruchu), ale gdy go już zacznę to nie mogę się zatrzymać tak żeby płynnie przejść do jazdy w odwrotną stronę. To kwestia wytrenowania mięśni, żeby mieć siłę powstrzymać dalszy ruch? Bo faktycznie gdy próbuję się zatrzymać to czuję duży obciążenie, zwłaszcza mięśni po wewnętrznej stronie uda.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Post autor: zico » ndz maja 20, 2012 12:46

Gdy rolki wyjeżdżają do przodu do Twoje ciało musi lekko kontrować, a nie jechać z rolkami. Czyli górną częścią ciała "stoisz" +/- nad pachołkami, a rolki jadą do przodu lub do tyłu.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Post autor: GiS » ndz maja 20, 2012 2:30

trochę polatałem. Efekt taki że udało mi się powerslide załapać:)
crazy i temu podobne trudniejsze triki chyba muszą trochę poczekać bo dzisiejszy trening polegał głownie na poprawianiu kubeczków;p ale może jeszcze z wieczora wyskoczę na godzinkę to przetestuje co piszesz:) dzięki!

Awatar użytkownika
norix
Posty: 24
Rejestracja: pn kwietnia 16, 2012 2:45
Moje rolki: Seba FRX 80
Jeżdżę od: 01 cze 2011
Lokalizacja: Poznań

Re: Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Post autor: norix » ndz maja 20, 2012 10:41

Slalom męczę od około półtora miesiąca,po opanowaniu crosa przodem i tyłem(tyłem to już konkretna prędkość) również postanowiłem spróbować crazy.Na początku uda też mi wysiadały,więc poprosiłem córkę żeby to nagrała.Okazało się że nie balansuję ciałem a ruch do przodu robię na dość sztywnych kolanach.Po kilku godzinach treningu uda już nie bolą,balans ciałem się polepszył no i tempo samej ewolucji już na dość dobrym poziomie wykonuje.Proponuję żeby też ktoś cie nagrał a potem porównaj z filmikami na youtube i zobacz co robisz nie tak.Naprawdę to pomaga

_Lidia_
Posty: 16
Rejestracja: pt kwietnia 27, 2012 12:27
Moje rolki: Seba KSJ
Jeżdżę od: 02 sty 2007

Re: Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Post autor: _Lidia_ » pn maja 21, 2012 4:30

hej:)

Co do crazy- moją sztuczką, która pomaga większości osób, które się uczą, jest podnoszenie kółek:)

I tak- jedziesz crazy do przodu, wyjeżdża najpierw jedna, później druga noga (ma być płynnie i rytmicznie!), i UWAGA:) teraz myk: jedna noga kończy ruch i podnosimy przednie kółka tak, ze jedna noga jest na pięcie(tylnim kółku), gdy druga do niej dojeżdza to stawiamy pierwszą na całej rolce a druga idzie na piętę :) I analogicznie do tyłu- jedna noga, druga noga, przednie kółko, przednie kółko.

To dużo daje- łatwiej operować nogą, która ma mniejsze tarcie ;) Ważne jest złapanie rytmu- wtedy wykorzystujesz ustawienie ciała i nie musisz wkładać w to tak dużo siły. Zwracaj też uwagę na ustawienie względem kubków- każdy ruch kończ jak najbliżej środka (nie kubków, nie jedziemy po kubkach a przed lub za nimi), żeby kolejny ruch był krótszy- na początku warto narysować sobie kreskę po środku kubków i starać się tam kończyć ruch, czyli robić \/, /\ :)

I jasne, na początku crazy to czysta męczarnia i zakwasy- bardzo ważne jest ustawianie nóg po na końcu ruchu.Jadąc do przodu kończymy jak najbardziej \/, a do tyłu- /\.

Awatar użytkownika
norix
Posty: 24
Rejestracja: pn kwietnia 16, 2012 2:45
Moje rolki: Seba FRX 80
Jeżdżę od: 01 cze 2011
Lokalizacja: Poznań

Re: Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Post autor: norix » pn maja 21, 2012 4:58

Z biegiem czasu przy crazy i tak się podnosi przednie lub tylnie kółka w zależności od kierunku.To po prostu przychodzi samo :)

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Post autor: GiS » pn maja 21, 2012 5:38

_Lidia_ pisze:I jasne, na początku crazy to czysta męczarnia i zakwasy- bardzo ważne jest ustawianie nóg po na końcu ruchu.Jadąc do przodu kończymy jak najbardziej \/, a do tyłu- /\.
pooglądałem troche filmików i chyba właśnie w tym ustawieniu nóg na koniec ruchu mam największy problem. Po kontuzji z listopada na łyżwach(zwichnięcie kolana z naderwniem ścięgien), nie jestem w stanie za bardzovułożyć nóg w takie V. Kąt jaki mogę stworzyć między stopami to tak pi razy oko 100stopni, więc do szczęścia trochę brakuje;p

ale dzięki za wszystkie rady:) poeksperymentuję dziś z balansem i wchodzeniem na kółeczka:)

Swoją drogą czy w parku szczęśliwickim nadal można złapać kogoś kto slalomuje? do Wawy mam 40min. samochodem bez korków, więc może podjechałbym kiedś podpatrzył to i owo?:)

_Lidia_
Posty: 16
Rejestracja: pt kwietnia 27, 2012 12:27
Moje rolki: Seba KSJ
Jeżdżę od: 02 sty 2007

Re: Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Post autor: _Lidia_ » pn maja 21, 2012 9:26

Ależ owszem, czemu nie;) Właśnie wróciliśmy, została nocna zmiana :)

Dzięki uniesieniu kółek nie musisz nadwyrężać kolana, bo robisz to mniej siłowo :)

Awatar użytkownika
Cywil
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2012 3:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Post autor: Cywil » pn maja 21, 2012 10:22

GiS pisze:Cześć!
I jeszcze jedno pytanko, choć wiem, że to nie dział na to. A mianowicie powerslide. Czytałem temat, w którym Zico opisywał jak to zrobić, ale i tak coś nie idzie.
Cześc.
A gdzież to ten temat widziałeś? Bo opcja "szukaj" w prawym górnym rogu nie działa tak jakbym sobie tego życzył.
Myślenie nie boli. Naprawdę !!!

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Triki slalomowe bokiem - jak zacząć?

Post autor: GiS » wt maja 22, 2012 12:11

Cywil pisze:
GiS pisze:Cześć!
I jeszcze jedno pytanko, choć wiem, że to nie dział na to. A mianowicie powerslide. Czytałem temat, w którym Zico opisywał jak to zrobić, ale i tak coś nie idzie.
Cześc.
A gdzież to ten temat widziałeś? Bo opcja "szukaj" w prawym górnym rogu nie działa tak jakbym sobie tego życzył.
:D
ciężko mi powiedzieć, bo w oczekiwaniu na paczkę z rolkami, a potem aż przestanie lać przeczytałem większość interesujących mnie rzeczy na Forum:) pamiętam, że gdzieś się takie pytanie przewinęło i padła odpowiedź, ale gdzie... tego Ci niestety nie powiem. dlatego między innymi nie podlinkowałem tematu.
jak znowu mi gdzieś wyskoczy do oczu dam znać:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Freestyle slalom - informacje, strony www / Inline freestyle slalom web pages, contacts”