Rolki freestyle a rekreacyjne

Freestyle slalom na rolkach informacje, strony www, kontakty / Inline freestyle slalom web pages, contacts

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Serpher
Posty: 17
Rejestracja: wt lutego 16, 2010 10:59
Moje rolki: RB Twister 2010
Jeżdżę od: 25 maja 1997

Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: Serpher » wt lutego 16, 2010 11:19

Witam,

Mam pytanie do tych co się przesiedli z rolek rekreacyjnych na freestyle'owe.
Mianowicie: jak się Wam jeździ (lepiej)?
Osobiście zawsze jeździłem na rekreacyjnych i zastanawiam się jak to jest z przesiadką na freestyle'owe, czy można wykonywać te same triki lepiej, mieć większą kontrolę itp. Jeżdżę już ponad 12 lat i triki, które potrafię już mnie trochę nudzą, chciałbym spróbować czegoś nowego.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: zico » wt lutego 16, 2010 11:26

Zdecydowanie jest większa kontrola nad rolkami dzięki sztywniejszej konstrukcji: but, szyna.
Napisz jakie miałeś rekreacyjne, to powiem, jak duża jest różnica.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Serpher
Posty: 17
Rejestracja: wt lutego 16, 2010 10:59
Moje rolki: RB Twister 2010
Jeżdżę od: 25 maja 1997

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: Serpher » śr lutego 17, 2010 1:27

Firmy nie znam, kółka 78/80 mm (nie pamiętam w tej chwili dokładnie średnicy). Jakieś konkretne informacje?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: zico » śr lutego 17, 2010 7:21

W sumie skoro firmy nie znasz, ale widząc po kółkach i Twojej opinii, że są to rolki rekreacyjne - to na pewno wyczujesz różnicę na korzyść przy przesiadce na sprzęt do freestyle.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: jar-as » śr lutego 17, 2010 8:08

Hm ,jaka firma by to nie była a rolka była rekreacyjna,trudno ją porównac do mozliwości jakie daje rolka freestylowa .To tak jakbys zapytał jaka jest róznica w prowadzeniu sie na zakretach samochodu rodzinnego i sportowego ,otóz róznica jest zasadnicza .Nie wiem na ile radzisz sobie w Twoich rolkach, co masz na mysli mówiac ze umiesz różne triki ,jakie? Tak czy inaczej jak pisał Zico rolka freestylowa "lepiej się prowadzi"

Praga
Prześcigant 4x100mm
Posty: 319
Rejestracja: sob marca 14, 2009 1:24

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: Praga » śr lutego 17, 2010 8:21

[jaras był szybszy]
Serpher pisze: Mianowicie: jak się Wam jeździ (lepiej)?
Wrażenie jest podobne jakby z wygodnego Vana z miękkim podwoziem przesiąść się do równie wygodnego ale w inny sposób sportowego auta ;)

Nie mam aż tak dużego doświadczenia jak Ty i w sumie jeżdżę od początku w Twisterach. Jednak na ubiegłorocznych wakacjach pojeździłem sobie w fitnessach po trasie przy jeziorze Charzykowskim. Jest tam wypożyczalnia (Salomon, K2) gdzie można było sobie poeksperymentować. Według mnie fitnessy są lżejsze i wygodniejsze dzięki miękkiemu butowi. Jazda w rolkach fitness jest przyjemna i bezstresowa. Można sobie poskakać, pojeździć na 2 kółkach (o ile hamulec pozwala) i porobić najprostsze tricki freestyle aczkolwiek z taką pewną dozą niepewności. Ewidentnie brakuje kontroli jaką daje sztywna rolka freestyle.
Po powrocie z urlopu jak założyłem Twistery miałem wrażenie, że ktoś mnie złapał mocno za nogi (mimo, że nie wiążę ich mocno). Na stopach zamknęła się twarda skorupa buta pozbawiając tej lekkości i beztroski rolki fitnessowej. Zaznaczam, że są to rolki bardzo komfortowe. Nic nie obciera i nie ciśnie. Takie rolki dają odczucie większej pewności jazdy.

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: jar-as » śr lutego 17, 2010 9:19

Zeby uscislić, w rolce z linerem takiej jak Twister a w szczegolności takiej jak Seba high wg mnie który jezdził w fitnessach kilka ładnych latek ,jest wygodnie jak w salonce.mimo ze jak pisze Praga cos za stopy chwyta i nie puszcza .Trochę już mniej komfortowo ,ale chyba jednak bardziej wyczynowo zaczyna sie dziac w rolkach tzw bezlinerowych ( Seba Igor ,PS Hardcore Evo )czyli bez wewnętrznego kapcia .Wiecej czujesz rolka jest jeszcze blizej ciała ,co nieznaczy, jak wspomniał przedmwca ,ze jest niewygodnie .A wszystko to na podstawie własnych doswiadczeń.

Serpher
Posty: 17
Rejestracja: wt lutego 16, 2010 10:59
Moje rolki: RB Twister 2010
Jeżdżę od: 25 maja 1997

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: Serpher » śr lutego 17, 2010 11:19

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

@zico
Napisałem w pierwszym poście, że jeżdżę na rekreacyjnych.

@jar-as
Jeśli już miałbym wymieniać triki to: fish slalom, jazda do tyłu w 2 wersjach, sprint, przekładaniec szybki, 180, jazda na jednej nodze (z różnymi "pozycjami" :) ), skoki. Ogólnie bardzo dobrze się czuję w rekreacyjnych, jednak jak pewno sam wiesz mają swoje ograniczenia, do których ja już chyba doszedłem i więcej z nich nie wyciągnę.

@Praga
No właśnie ja w swoich to specjalnie uciskam mocniej by lepiej czuć rolki (przez to czasem muszę je zdejmować, bo dopływ krwi jest nieco mniejszy). To tak jak z prowadzeniem samochodu czy motoru - musisz wyczuć maszynę ;)


Ogólnie to chciałbym się przesiąść na Rollerblade Twister 243 (edycja 2010) i zastanawiam się jakby mi się w nich jeździło. Niestety często tak mam, że skupiam ciężar ciała na pięcie, a nie na całej stopie i tu się trochę boję czy bym się przez to nie wywalał na freestyle'owych.

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: jar-as » śr lutego 17, 2010 12:43

Mówią ze człowiek nie świnia i do wszystkiego sie przyzwyczai :wink: .Zapewniam Cie bardzo szybko sie przyzwyczaisz do lepszego :D .A tak powaznie,to sa zupełnie inne konstrukcje , w tego typu rolkach czesto sa stosowane dumpery, w Seba sluza jeszcze jako nazwijmy to "malutki obcasik" takze ciezar automatycznie lekko inaczej sie rozkłada, po przez to ze pieta jest wyzej .Generalnie konstrukcja jest taka ze trudno Ci bedzie rozłozyc sile tylko na tyl bo szyna jest na tyle krótsza ze nie masz podparcia po za stopą .Jak jeszcze założysz kólka w tzw banana czyli np: 76 80 80 76 (rozmiar kólek ) to uzyskasz niezła huśtawke która jednak bardzo szybko opanujesz .Zwrotnośc w takim układzie jest nieporównywalna z zadna z innych rolek .
Faktycznie triki o których piszesz sa do zrobienia w rekreacyjnych ,jak sie "zaprzesz" to i inne w nich zrobisz tylko po co się zapierac, kiedy mozna to robic z przyjemnościśą .

Serpher
Posty: 17
Rejestracja: wt lutego 16, 2010 10:59
Moje rolki: RB Twister 2010
Jeżdżę od: 25 maja 1997

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: Serpher » śr lutego 17, 2010 2:36

Faktycznie triki o których piszesz sa do zrobienia w rekreacyjnych ,jak sie "zaprzesz" to i inne w nich zrobisz tylko po co się zapierac, kiedy mozna to robic z przyjemnościśą .
Dla przykładu próbowałem Cross Fish, jednak na rekreacyjnych się nie da tego zrobić, to po prostu ograniczenia techniczne takich rolek.
Raczej wątpię bym robił układ w banana, aż taka zwrotność mi nie jest potrzebna. Jak miałem tylko po 2 kółka na rolkę to trzeba przyznać można było większą prędkość uzyskać, jednak kosztem kontroli, a dla mnie właśnie kontrola nad rolkami jest najważniejsza.

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: jar-as » śr lutego 17, 2010 10:07

Co prawda nie wiem jak wygląda Cross Fish ( blizsze mi sa kazdy z osobna ) ,ale wiem ze dziewczyny od Wodza z Rzeszowa na BW 2009 dawały rade z różnymi dziwnymi rzeczami na nie koniecznie slalomowych rolkach .No ale nie o to chodzi by przekonywac Ciebie ze mozna ,ale ze sprzet jednak pomaga ,bo pomaga .

Serpher
Posty: 17
Rejestracja: wt lutego 16, 2010 10:59
Moje rolki: RB Twister 2010
Jeżdżę od: 25 maja 1997

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: Serpher » śr lutego 17, 2010 10:52

Ok to już jestem przekonany. Pozostała jeszcze kwestia odpowiedniego sprzętu. Jak już wyżej napisałem zastanawiam się nad Rollerblade Twister 243 (edycja 2010). Co o nich sądzicie? A może jakieś inne?

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: jar-as » czw lutego 18, 2010 12:10

Są bardzo dobre ale nie jedyne i nie najlepsze .Ilu ludzi tyle opinii ,ja sie sklaniam ku Seba ,inni wlasnie do Twistera a jeszcze inni do Powerslide .Opinii bedzie mnóstwo ,rózne ceny ,poczawszy od najdroższych chyba Seba Igor oraz carbon, następnie Powerslide Hardcor Evo po najtańsze Powerslide Metro a gdzies w srodku Twister .

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: Herb » czw lutego 18, 2010 12:25

Dobre, aczkolwiek ciut przepłacone ;) Za tę samą cenę (wliczając koszty transportu) można kupić SEBA FR2. Myśl o nich: Twistery z bajerami. Obie rolki mają wspólnego przodka i podobną konstrukcję. Seba FR po prostu góruje nad Twister w detalach - niższa cholewka z regulacją położenia, lepsza regulacja ustawienia szyny, lepsze koła, wiązany liner, lepsza klamra trzymająca piętę, wspomniane już wymienne dumpery, wymienne slidery na skorupie. Skoro jazdę masz opanowaną już w takim stopniu jak piszesz, kup Seba FR2 lub FR1 (droższe o 200 złotych, ale kolosalnych różnic nie ma). Twister ma jedynie lepsza wentylację, no i hamulec w zestawie, a z tego co piszesz wynika że jest Ci zupełnie niepotrzebny.

Moim zdaniem w twojej sytuacji nie warto bawić się w półśrodki w stylu RB Fusion X3 i X5, PS Metro, Roces ASP. Nawet nie patrz na te rolki. Każda ma wady których Twister i oba modele Seba FR nie posiadają. Ja kupiłem Metro i jestem zadowolony, ale jakbym nie miał ograniczonych funduszy śmigałbym w FR1 (albo jakimś customie z butem Deshi/USD Carbon, te rolki są genialne, stylowe i lekkie jak piórko :D).
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Serpher
Posty: 17
Rejestracja: wt lutego 16, 2010 10:59
Moje rolki: RB Twister 2010
Jeżdżę od: 25 maja 1997

Re: Rolki freestyle a rekreacyjne

Post autor: Serpher » czw lutego 18, 2010 1:39

Fakt, hamulec to już po ok. roku odkręciłem, bo mi przeszkadzał.
No widzisz, ja mam nieco ograniczone fundusze też więc szukam czegoś za niewygórowaną cenę. Twistery są drogie, jednak za jakość się płaci i dodatkowo dostępne łatwo w necie. Patrzyłem trochę na ceny SEBA i muszę powiedzieć, że mnie przeraziły :shock: Poza tym nie widziałem jakoś ich dostępnych do kupna przez net.
Jeśli miałbym jakieś kupić to przynajmniej z dobrą jakością, a nie buble.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Freestyle slalom - informacje, strony www / Inline freestyle slalom web pages, contacts”